içinde

Acı Yok Kazanç Yok: HER Erkeğin Yapması Gereken 7 Zor Şey

HER Erkeğin Yapması Gereken 7 Zor Şey

“Acı Yoksa Kazanç Yok.” Defalarca söylenmiş bir söz. Bu sizi şaşırtmayabilir beyler, ama buna katılıyorum. Aslında, her erkeğin yapması gerektiğine inandığım gerçekten AĞRILI şeylerin bir listesini yapacak kadar ileri gittim. Bunlardan bazıları fiziksel, diğerleri zihinseldir. Yine de kesin olan bir şey var: Hepsi seni daha iyi bir adam yapacak.

HER Erkeğin Yapması Gereken 7 Zor Şey

1. Kendinizi Soğuğa Maruz Bırakın

Biliyorum, kulağa korkunç geliyor ama beni bir dinleyin. Neden böyle mazoşist bir faaliyeti öneriyorum? Pekâlâ, bunu destekleyecek bilgiye sahibim.

İlk olarak, soğuk duş kötü yağları yakar. Düşük sıcaklıklar, vücudun ısınması için kalori yakmasına neden olur. İkinci olarak, bir nedenden dolayı, PLOS One Journal tarafından yapılan bir araştırma, işe veya okula gitmeden soğuk duş alan kişilerin hastalanma olasılığının %29 daha az olduğunu buldu. Bu sadece soğuk suyun bağışıklık sistemini tetiklediği anlamına gelebilir.

Son olarak, soğuk duşlar depresyona yardımcı olur! Journal of Medical Hipotezler’de 2008 yılında yapılan bir araştırma, soğuğa maruz kalmanın sempatik sinir sistemini harekete geçirdiğini ve beynin zevk merkezlerine giden kan akışını artırdığını belirledi. Yani bu korkunç duşların aslında antidepresan görevi görüyor.

Soğuk duşlar ilk başta acı verici görünebilir, ancak uzun vadede yardımcı olacaktır.

Dışarı çıkalım. Koşabilirsin, hatta hava soğukken bile koşabilirsin… ama bahse girerim ısınmak için giyinirsin, değil mi?

O kazakları at.

Dışarı çıkın ve bir tişört ve şortla soğukta koşun. St. Mary’s Üniversitesi’nde 2017 yılında yapılan bir araştırma, bunun yardımcı olabileceğini buldu! 8°C ile 24°C arasındaki sıcaklıklarda çalışan denekler üzerinde testler yaptılar. Ayrıntılarla sizi sıkmayacağım ama deneklerin fiziksel olarak daha güçlü ve özgüvenli olmasını sağladı.

2. Bir Hedef İçin Antrenman Yapın

Neden spor salonuna gidiyorsun diye kendine hiç sordun mu? Kendinize bunun sizin için iyi olduğunu mu söylediniz? Minimum çabayla robotik çalışma tuzağına mı düştünüz? Bunu değiştirmenin zamanı geldi.

Hedefleriniz ne kadar spesifik olursa, başarmak o kadar kolay olur. Bunu spor salonunun dışında da uygulayın.

Nasıl? Kendinize belirli hedefler vererek. Kendinize “Aylık 20.000 TL kazanmak istiyorum” deyin ve ardından bunu gerçekleştirmek için gerekli adımları atın. Ulaşmak istediğiniz hedef ne kadar net olursa, o kadar ulaşılabilir olacaktır. Bunu başardığınızda, başka bir görev belirleyin… ve bir tane daha.

Acı yoksa kazanç da yok”u bundan daha iyi ne somutlaştırabilir?

HER Erkeğin Yapması Gereken 7 Zor Şey

3. Kendinize Karşı Bahis Yapın

Bu tamamen kendinizi sorumlu tutmakla ilgili. Diyelim ki 48 saatte tamamlayabileceğiniz bir iş var… ama 48 gündür yapmadınız. Bu bir sürükle ve başka bir şey yapmayı tercih edersin. Sorun şu ki, yapılması gerekiyor…

Bazen çalışmanın en iyi yolu baskı altında olmaktır.

Ee ne yapıyorsun?

Güvendiğin birine 100 lira ver. Onlara, bu görevi 48 saat içinde bitirmezseniz, parayı NEFRET ETTİĞİNİZ bir amaca bağışlamalarına izin verildiğini söyleyin. Acı, değil mi? İşin özü bu – bahse girebilirsiniz ki bunu zamanında yapacaksınız.

4. Telefonunuzu Kırın

…Şaka yapıyorum, ama KAPALI tutun.

Modern teknolojinin cazibesini tartışan bir kitabın yazarı olan Adam Alter, gençlerin telefonlarını kaybetmektense kemiklerini kırmayı tercih ettiklerini keşfetti! Bu, “Nomofobi”nin veya mobil cihazınıza erişiminizi kaybetme korkusunun bir yan ürünüdür.

Yine de MobileHCI aracılığıyla yapılan bir başka deney, telefonunuzda yalnızca 24 saat boyunca bildirimleri olmadan yaşamanın konsantrasyonunuzu ve üretkenliğinizi önemli ölçüde artırmak için yeterli olduğunu buldu.

5. Yataktan Atlayın – Alarmı Ertelemeyin

Erken kalkmanın sağlığa pek çok faydası vardır ve çoğu psikolojiktir. Öncelikle, iyi bir kahvaltı yeme olasılığınız daha yüksek olacaktır. Bu, sonuç olarak gün boyunca sağlıksız beslenme alışkanlıkları edinmelerini teşvik edecektir. Doyurucu bir kahvaltı yaparak, daha sonra midenizi daha az doldurmaya meyilli olacaksınız.

Bu kadar fazla zamana sahip olan (5’te uyanmaktan) erkekler de vücutlarına daha iyi bakmaya daha meyilli olacaklardır. Ekstra zamanı hidrasyon ve egzersiz gibi sağlıklı alışkanlıklar ile peeling ve nemlendirme için kullanırlar. Sadece erken kalkmanın engelini aşmanız gerekiyor!

6. Kart Yerine Nakit Kullanın

Paranızı yönetmenin en iyi yolu, harcamayı zorlaştırmaktır. Kart kullandığımızda banka hesaplarımızdan çıkan parayı göremeyiz- çok kullanışlıdırlar! Yine de soğuk nakit para kullandığınızı hayal edin… Bankaya gitmeniz, fiziksel olarak hesabınızdan 400-500TL’yi çekmeniz ve ardından bir satın alma işlemi yaptığınızda bunun azalmasını izlemeniz gerekiyor.

Berbat, değil mi?

Acı vererek paradan tasarruf edin. Harcamaya karşı birkaç tampon oluşturarak tutumlu biri olma yolundasınız.

7. Acımasızca Dürüst Olun

Kimseye kolay gelmiyor. Çoğu zaman aklımızdan geçenleri söylemekten korkacak kadar çekingen davranırız.

Kes şunu.

Dürüstlük sadece duyulduğunuzu hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda iş arkadaşlarınız arasında iyi bir itibar kazanmanızı da sağlar.

Birdenbire kaba biri olmanız gerektiğini söylemiyorum, ancak özellikle işyerinde fikrinizi daha sık dile getirmeye dikkat edin. Sadece birbirinize fikir aktardığınız toplantılarda, aklınıza bir fikir geldiğinde sesinizi duyurun. En kötü ihtimalle, kibarca reddedilecektir. En iyi? Kucaklanacak.

Daha iyi bir adam olmak her zaman kolay değildir. Bazen uzun, acılı bir yol olabilir. Bu alışkanlıkları benimsemek kolay değil – hatta birkaç kez başarısız olabilirsiniz… ama sonuçlar buna değer, güven bana.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Hakan Seymen

Ben Erkek Modu'nun kurucusu Hakan Seymen. Ben Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji mezunu olan bir psikoloğum. Erkek stili üzerine yoğun araştırmalar yapmaktayım ve erkeklerin daha iyi giyinmesine yardımcı olmak için makaleler oluşturuyorum.

Erkeklerin-Yaptigi-5-Bakim-Hatasi

Erkeklerin Yaptığı 5 Bakım Hatası

Evde-Sikildiginizda-Yapmaniz-Gereken-10-Sey

Evde Sıkıldığınızda Yapmanız Gereken 10 Şey!