içinde ,

Orta Yaş Krizi: Belirtileri, Nedenler ve Nasıl Atlatılır

orta yaş krizi

Orta yaşa geldiğinizde hayatınızdan memnun değil misiniz? Orta yaş krizinin belirtileri, nedenleri ve yaşamın bu stresli aşamasında huzurun nasıl bulunacağı hakkında bilgi edinin.

Orta Yaş Krizi Nedir?

“Orta yaş krizi”, yaklaşık 40 ila 60 yaşları arasında, birkaç yıl sonra ya da birkaç yıl içinde gerçekleşir. Yaşamın bu aşamasıyla ilgili yaygın bir inanç, kimliğiniz, yaşam seçimleriniz ve ölümlülükle ilgili iç karışıklıklarla, başka bir deyişle bir orta yaş kriziyle yüzleşmeyi beklemeniz gerektiğidir.

Psikanalist Elliott Jacques, 1960’larda “orta yaş krizi” terimini ortaya attı. Jacques, 30’lu yaşların ortalarından sonlarına kadar olan hastaların, kendi ölümleri fikriyle yüzleştiklerinde depresif bir dönemden ve ani yaşam tarzı değişikliklerinden geçtiklerine dikkat çekti. Orta yaş krizinin biyolojik bir kesinlik olduğu fikri yayıldı. Günümüzde, genellikle orta yaşlı erkeklerin lüks arabalar satın alması veya gençlik duygusunu yeniden kazanmak için evlilikleri bitirmesi klişeleriyle ilişkilendiriliyor.

Bazı çalışmaların, insanlar orta yaşa ulaştıkça yaşam doyumu ve mutluluğunda düşüş gösterdiği doğrudur. Ancak mutluluktaki düşüşün her zaman büyük olmadığını belirtmek önemlidir. Ve bazı araştırmalarda, insanların yaşam doyumu orta yaşa girdikçe artıyor ve sonraki yıllarına girdikçe azalıyor gibi görünüyor. Bu nedenle, birçok insan için “kriz” onların orta yaş deneyimlerini tanımlamak için uygun bir terim değildir. Araştırmalarda, yetişkinlerin sadece yüzde 10 ila 20’si bir orta yaş krizi yaşadığını iddia ediyor.

Orta yaş krizinin kaçınılmaz bir gerçeklik olduğu fikri çok fazla ağırlık taşımasa da, bazılarımız o yıllara girerken yeni stres kaynaklarıyla karşı karşıya kalıyor. Belki kariyer yolunuzdan pişmanlık duymaya başlarsınız ve finansal kararlarınız tarafından kapana kısılmış hissedersiniz, fiziksel yeteneklerinizde bir düşüş hakkında endişelenirsiniz veya kaçırdığınız hedefler için endişelenirsiniz.

Bazı insanlar orta yaşa ulaştıkça sorumluluklarında bir değişiklik veya artış da görürler. Örneğin, yaşlanan bir ebeveyne bakmaya başlayabilir veya çocuklarınızın daha bağımsız hale geldiğini kabul etmek zorunda kalabilirsiniz.

Koşullarınıza ve görünümünüze bağlı olarak, stresli ve kafa karıştırıcı bir zaman olabilir. Ancak orta yaş aynı zamanda bir büyüme, istikrar ve neşe zamanı da olabilir. Orta yaş krizinin belirtilerini ve nedenlerini öğrenmek, hayatınızın bu döneminde ortaya çıkan yaygın stres faktörlerini ele almanın yollarını belirlemenize ve ilerlemenin ve gelişmenin yollarını bulmanıza yardımcı olabilir.

Orta Yaş Krizinin Belirtileri

Orta yaş krizi belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Cinsiyet, orta yaş krizinin nasıl ortaya çıktığı konusunda da rol oynayabilir. Kadınların, başkalarının ihtiyaçlarına yönelmekten kendi ihtiyaçlarına yönelmeye geçtiklerinde, bir öz-düşünme döneminden geçme olasılıkları daha yüksek olabilir. Öte yandan erkekler, geçmiş kararlarının gelecekteki seçeneklerini sınırlamış gibi hissetme olasılıkları daha yüksek olabilir.

Orta Yaş Krizinin Belirtileri

İşte izlenmesi gereken bazı işaretler:

 • Derin üzüntü ve pişmanlık: Belki de ilişkilerde veya istihdamda kaçırılan fırsatları gözden kaçırıyorsunuz. Bu, şimdiki zamanla derin bir mutsuzluğa ve hayatınızın iyi yönlerini gözden kaçırma eğilimine yol açar.
 • Huzursuzluk ve hayal kurma: İster iş programınız ister diğer sorumluluklar olsun, günlük rutininizden sıkılmış veya bitkin hissedebilirsiniz. Belki de farklı bir kariyer yolu izlemiş olsaydınız veya farklı bir partnerle evlenseydiniz hayatın nasıl olacağını hayal etmeye başlarsınız. Değişim arzusu, önünüzde ne olduğuna odaklanmayı zorlaştırabilir.
 • Sinirlilik:Geçmişteki kararlarınızın sizi içine çektiğini veya potansiyelinizi sınırladığını hissetmek, ani öfke nöbetlerine yol açabilir. Küçük ihlaller için eşinize, yaşlanan ebeveynlerinize veya en yakın arkadaşlarınıza sinirlenebilirsiniz.
 • Nostalji: Şimdinin pozitiflerine odaklanmak yerine, geçmiş yaşam tarzınızı idealize etmeye başlarsınız. Belki eskiden ne kadar atletik olduğunuzu veya üniversitede sosyal çevrenizin ne kadar geniş olduğunu hatırlıyorsunuzdur.
 • Dürtüsel ve hoşgörülü davranış: Hoşnutsuzluk duygularıyla başa çıkmak için büyük alışverişler yapmaya başlayabilir veya alkol ve uyuşturucu kullanımını artırabilirsiniz. Bazı insanlar can sıkıntısından veya stresten daha fazla yemek yemeye, aşırı yemeye başlar. Bu davranışların hiçbiri sizi tamamen tatmin etmez, ancak sağlık açısından sonuçları olabilir.
 • Cinsel istekte değişiklikler: Bazı insanlar cinsel istekte ani bir artış yaşarken, diğerleri sekse olan ilgiyi azaltır. Mevcut ilişkiniz hakkında şüpheleriniz olduğu için, aldatma düşünceleri yaşayabilir veya aldatmaya girebilirsiniz. Daha genç biriyle çıkma düşünceleri, yaşlanma konusundaki kendi güvensizliklerinize bağlı olabilir.
 • Hırstaki değişiklikler: Aniden yeni bir bölgeye taşınmak, yeni bir ev satın almak veya iş yerinde daha yüksek bir konuma gelmek gibi hayatınızda değişiklik yapmak için motive olmuş hissedebilirsiniz. Bu, şu anda “geçmişteki kötü kararlar” olarak algıladığınız şeyleri düzeltme girişimi olabilir. Öte yandan, hayatınızın amacını sorgulamaya başladığınızda, diğer hedeflere ulaşmak için daha az motive olabilirsiniz.

Bu belirtilerden bazıları kolaylıkla depresyon belirtileriyle karıştırılabilir. Farkı bilmek, sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

Depresyon ve Orta yaş krizi

Depresyon

Orta yaş krizi

Belirlenmiş bir tanı kriterleri listesi ile teşhis edilebilir duygudurum bozukluğu Tanınmış bir tıbbi veya psikiyatrik durum değil
Semptomlar, gençler ve yaşlı yetişkinler de dahil olmak üzere her yaştan insanda ortaya çıkabilir. Belirtiler orta yetişkinlikte ortaya çıkar
Genellikle biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır. Bir kişinin yaşlandıkça kendi yaşamını yeniden değerlendirmesinin neden olduğu
Belirtiler daha kalıcı veya şiddetli olabilir Orta yaş boyunca bir memnuniyetsizlik duygusu gelip gidebilir
Tedavi ilaç, terapi ve yaşam tarzı değişikliklerini içerebilir Yaşamınızın yönünde bir huzur duygusu yeniden kazandığınızda semptomlar azalabilir.

Orta Yaş Krizinin Nedenleri

Orta yaş krizi fikri kısmen veya çoğunlukla kültürel görüşlerle şekillenebilir. Tüm kültürlerin orta yaş krizi, hatta orta yaş kavramına katılmadığını akılda tutmakta fayda var.

Batı toplumu, gençliği yüceltirken fiziksel yaşlanmayı olumsuz bir ışıkla resmetme eğilimindedir. Yaşlılığa ve azalmış fiziksel yeteneklere aşırı vurgu, yaşlanmayı korkutucu bir olasılık gibi gösterebilir. Ve yaşla birlikte daha az çekici hale geldiğinizi ima ederek, “çirkin” kırışıklıkları ve gri saçları azaltmayı vaat eden ürünler bulmak zor değil.

Orta Yaş Krizinin Nedenleri

Yaşlanmayla ilgili olumsuzluklar, orta yaşa geldiğinizde bir umutsuzluk duygusu veya benlik saygısında düşüş hissetmenize neden olabilir. Hayattaki ilerlemenizi yeniden değerlendirmeye mecbur hissedebilirsiniz veya bu süreyi sadece yaşlılığa geçiş olarak görebilirsiniz.

Tabii ki, yetişkinlik dönemindeki çok somut stresler veya aksilikler de orta yaş krizi olarak kabul edebileceğiniz şeyi şiddetlendirebilir veya tetikleyebilir. Bu stresörler, fiziksel sağlığınızdaki, sosyal ilişkilerinizdeki, kariyerinizdeki veya mali durumunuzdaki değişiklikleri içerebilir.

Fiziksel değişiklikler

Belki de eskisi kadar çevik değilsindir. Hatta hastalıklara karşı daha duyarlı olabilirsiniz veya yüksek tansiyon gibi bir durum teşhisi konmuş olabilirsiniz. Bu fiziksel değişiklikler, cesaretinizin kırılmasına veya gelecekten korkmanıza neden olabilir.

Kadınlar, sıcak basması, ruh halindeki değişiklikler ve uyku güçlüğü gibi çeşitli semptomlarla birlikte gelen menopozu yaşayacaklardır. Bunların tümü, genel streste bir artışa katkıda bulunabilir.

Erkekler, 30 veya 40 yaşından sonra yaşlandıkça testosteronda kademeli bir düşüş yaşayabilir. Bununla birlikte, hastalık, alkol kötüye kullanımı, ilaç yan etkileri ve artan vücut yağı gibi faktörler de testosteronu azaltabilir. Düşük testosteron, depresyon, düşük cinsel dürtü, erektil disfonksiyon ve uyku güçlüğü gibi rahatsız edici semptomlara yol açabilir.

Değişen aile dinamikleri

Orta yaşta, birçok ebeveyn, çocuklarının evden taşınmasına bağlı bir keder duygusu olan boş yuva sendromu yaşar. Ebeveyn olarak rolünüzü yeniden değerlendirirken ve kendinize yeniden odaklanırken yalnızlık veya boşluk hissi yaşayabilirsiniz.

Ebeveynlerinizle olan ilişkinizde de değişiklikler yaşayabilirsiniz. Yaşlanan ebeveynler için bakıcı rolü üstlenmek fiziksel ve duygusal olarak stresli olabilir. Ve bir ebeveynin ölümü inanılmaz derecede yürek parçalayıcı olabilir.

Boşanma, çalkantılı bir orta yaşa katkıda bulunabilecek başka bir olaydır. Uzun süreli bir partnerden ayrılmak, üzüntü, öfke ve kafa karışıklığı gibi çelişkili duygulara yol açabilir. Çocuklarınız varsa, boşanma aile dinamiklerinizi de karmaşıklaştırabilir.

Kariyer değişiklikleri

Indeed tarafından 2019 yılında yapılan bir anket, ortalama olarak kariyer değiştiren kişilerin bunu 39 yaşında yaptığını ortaya koydu. Birçok insan orta yaşa girerken yeni iş sorumluluklarını üstleniyor. Kariyer değiştirmezseniz, mevcut işinizde daha üst düzey pozisyonlara ulaşabilirsiniz. Bu pozisyonlar daha yüksek ücretler sunsa bile stresinizi artıran yeni sorumluluklar getirecektir.

Diğer orta yaşlı yetişkinler, kariyerlerinin plato olduğunu görüyor. Günlük görevlerinizdeki tekrarlar, işyerinde yerine getirme eksikliğine katkıda bulunabilir.

Mali durumdaki değişiklikler

Yukarıda bahsedilen olayların birçoğu finansal istikrarınızı etkileyebilir. Ebeveynlerinize bakıcılık yaptığınız için daha fazla para harcamanız gerekebilir. Ya da belki kariyer değiştirmek, harcamalarınızı azaltmanızı gerektirir. İş kaybı ve işgücü piyasasındaki ani değişiklikler, kendinizi daha güvende hissetmeniz gerektiğini düşündüğünüz bir dönemde de mali sıkıntıya neden olabilir.

Mali zorluk yaşayan yetişkin çocuklarınız varsa, ek stresle mücadele edebilirsiniz. Araştırmalar, orta yaşlı ebeveynlerin, çocuklarının ekonomik geleceği tehlikede göründüğünde kaygı ve depresif ruh hallerinin arttığını gösteriyor.

Bir risk faktörü olarak çocukluk çağı sıkıntısı

Bazı çocukluk deneyimleri, yetişkinliğe ulaştığınızda bile sağlık sonuçları riskini artırabilir. Bu sağlık faktörleri daha sonra orta yaşınızı daha stresli hale getirerek kriz hissine katkıda bulunabilir.

Örneğin, bir ebeveynin ölümünü çocukken yaşamak, yaşamın ilerleyen dönemlerinde depresyon olasılığını artırabilir. Yoksulluk içinde büyümek, yetişkinlikte kronik stres ve kalp hastalığı riskini artırabilir. Ebeveynleriniz tarafından kötü muamele görmek veya onların boşandığını görmek benzer olumsuz etkilere sahip olabilir.

Ancak bu sonuçlar kesin değildir. Çeşitli başa çıkma stratejileri, orta yaş streslerini yönetmenize yardımcı olabilir ve aynı zamanda geçmiş toplumun yaşlanma sürecine ilişkin genellikle olumsuz yorumunu görmenize yardımcı olabilir.

Orta Yaş Krizini Atlatma

Orta Yaş Krizini Atlatma

İpucu 1: Değişikliği kabul edin

Yaşlandıkça değişim kaçınılmazdır ve bununla barışmak orta yetişkinlikte doyum bulmak için hayati önem taşır. Hayata uyum sağlayan bir yaklaşım, değişikliklere uyum sağlamanıza ve duygusal esnekliği geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Duygularınızı kabul edin:Duygularınızı bastırmak, sağlıksız bir şekilde başa çıkma stratejilerine yol açabilir ve stresi artırabilir. Duygularınızı gömmek yerine, onları işlemenin yollarını bulun. Boşanma yüzünden hayal kırıklığına uğramış ve kafanız karışmış ya da mali açıdan stresli hissediyorsanız, duygularınızı bir günlüğe yazmayı veya HelpGuide’ın Duygusal Zeka Araç Setini kullanmayı düşünün. Güvenilir bir arkadaş, duygular için bir çıkış noktası olarak da hizmet edebilir.

Kontrolünüz dışındaki durumları tanımlayın ve kabul edin: Bir durumdan dolayı stresli hissediyorsanız, onu değiştirmek için yapabileceğiniz bir şey olup olmadığını sorgulayın. Sınırlarınızı kabul edin ve odağınızı kontrolünüz altında olan şeylere daraltmaya çalışın. Örneğin, çocuklarınızın daha bağımsız hale geldiği ve evden uzaklaştığı gerçeği üzerinde durmak yerine, sosyal çevrenizi genişletmenin yollarını beyin fırtınası yapın.

Yeni durumlara kolay gelsin: Büyük değişiklikler ve yeni roller karşısında bunalmış hissetmek kolaydır. Önünüzdeki yolun haritasını çıkarmak için zaman ayırın ve büyük zorlukları küçük adımlara ayırın. Belki de yaşlanan bir baba için bakıcı rolüne adım atıyorsunuz. Hemen yardıma ihtiyaç duyduğu görevlerin bir listesini yaparak başlayın. Bu görevleri yerine getirme konusunda rahat olduğunuzda, listenizi kademeli olarak genişletebilirsiniz.

İpucu 2: Bir amaç duygusunu koruyun

Boşanma, iş kaybı veya boş bir yuva gibi durumlar, orta yaşa geldiğinizde bir amaç duygusu aramanıza neden olabilir. En iyi yıllarınızın geride kaldığı sonucuna varmak cazip gelebilir. Ancak, bu duygunun doğru olması gerekmez. Orta yaşta ve ötesinde anlam bulmak için aşağıdaki önerileri kullanın.

Yeni bir şey deneyin: Fotoğrafçılık veya yaratıcı yazarlık gibi yeni bir hobiyle denemeler yapın. Ya da bir yabancı dil sınıfıyla kendinize meydan okuyun. Bunu yapmak beyninizi keskin tutmanıza, sosyal çevrenizi genişletmenize ve hayatınıza yeni bir amaç kazandırmanıza yardımcı olacaktır. Kendinizi beceri geliştirme deneyimleriyle sınırlamak zorunda değilsiniz. Yeni yerler keşfetmek de zamanınızın tatmin edici bir kullanımı olabilir. Yerel parkları ve sanat sergilerini ziyaret etmeyi düşünün veya yabancı yerlere daha uzun geziler planlayın.

Eski ilgi alanlarını meşgul edin: Geçmişteki ilgi alanları ve ihmal edilen hobiler üzerine düşünmek için biraz zaman ayırın. Oyunculuk, resim, bowling veya eskiden zevk aldığınız başka bir aktiviteye geri dönmek isteyebilirsiniz. Bu, bir amaç duygusu oluşturmanın, özgüveninizi artırmanın ve yeni arkadaşlar edinmenin iyi bir yoludur.

Topluluk faaliyetlerini benimseyin: Gönüllülük, orta yaşa girerken hayatınıza anlam vermenin, mutluluğu artırmanın ve zihinsel sağlığı iyileştirmenin bir yoludur. Sizin için önemli olan nedenleri ve becerilerinizi iyi kullanmak için fırsatları araştırın. Bir gençlik programında mentorluk yapmaya, örneğin yerel bir performans için set tasarımına yardımcı olmaya veya bir kültür festivali düzenlemeye karar verebilirsiniz.

İpucu 3: Kişisel bakımınıza öncelik verin

Orta yaş muhtemelen vücudunuzda, uyku alışkanlıklarınızda ve yemekle olan ilişkinizde değişiklikler getirecektir. Belki uykuya dalmakta veya aynı hızda koşmakta zorlanıyorsunuz. Bu değişikliklerden dolayı cesaretinizin kırıldığını hissetmek yerine, sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeye ve sürdürmeye biraz fazladan zaman ayırmak önemlidir. Aşağıdaki ipuçlarını dahil etmek için asla geç değildir.

Gerçekçi egzersiz hedefleri belirleyin: Hiçbir zaman çok aktif bir insan değilseniz, yavaş başlayın ve egzersizlerinizin yoğunluğunu kademeli olarak artırın. Geçmişteki spor yaralanmaları ile mücadele etmek zorunda kalmayacaksınız ve bu büyük bir fayda olabilir. Gençken bir sporcuysanız, gerçekçi hedefler ve beklentiler belirlemeyi unutmayın. Mevcut yeteneklerinizi geçmiş yeteneklerinizle karşılaştırma alışkanlığına kapılmayın. Bunun yerine, egzersizin faydalarından yararlanmaya odaklanın :

 • Bilişsel işleyişi keskinleştirir.
 • Anksiyete ve depresyon riskini azaltır.
 • Uykuyu iyileştirir.
 • Kilo kaybı veya yönetimine yardımcı olur.
 • Kardiyovasküler hastalık, tip-2 diyabet ve bazı kanser riskini azaltır.
 • Kemik yoğunluğu kaybını yavaşlatır.
 • Kas güçlendirir.

Diyetinizi yeniden değerlendirin: Orta yaşa girerken, kötü beslenme alışkanlıklarını daha sağlıklı alternatiflerle değiştirmek her zamankinden daha önemli. Rafine karbonhidratları tam tahıllı yiyeceklerin yanı sıra bol miktarda lif sunan meyve ve sebzelerle değiştirin. Güçlü kemikleri ve kasları korumak için sağlıklı kalsiyum ve protein kaynakları arayın. Yemekle olan ilişkinize dikkat edin. Orta yaşlı yetişkinler bile strese tepki olarak duygusal yeme ve zayıf vücut imajına tepki olarak yeme bozuklukları gibi sorunlarla mücadele edebilir.

Yeterince uyuyun: Sağlık koşulları, hormonal değişiklikler ve günlük stres faktörleri, her gece önerilen yedi ila dokuz saatlik uykuyu almayı zorlaştırabilir. Ama bu seni denemekten alıkoymamalı. Yatak odanızı karanlık, serin ve sessiz tutun. Kitap okumak veya rahatlatıcı bir banyo yapmak gibi yatak öncesi ritüelleri deneyin. Sizin için en iyi görünen şeyin ne olduğunu not edin.

İpucu 4: Orta yaş ve yaşlanma algınızı ayarlayın

Yalnızca olumsuzluklara odaklanırsanız, orta yaşta mutsuz olmak için birçok neden bulacaksınız. Ancak, hayatın her aşamasının iniş ve çıkışlardan payına sahip olduğunu unutmayın. Odağınızı orta yaşın olumlu yönlerine kaydırmak için aşağıdaki stratejileri kullanın.

Şükran alıştırması yapın: Hayatınızın hafife aldığınız yönleri var mı? Hayatınızdaki insanları ve kendinizi içinde bulduğunuz koşulları takdir etmek için zaman ayırın. Şükrettiğiniz şeylerin bir listesini yapın – anne babanızın uzun ömürlülüğü, çocuklarınızın büyümesi, istikrarlı bir iş, finansal bağımsızlık.

Başarılarına bak: Bazı insanlar için orta yaş, kaçırılan fırsatları düşünme zamanıdır. Başarılarınızın bir listesini yaparak bu düşüncelere karşı çıkın. Üstesinden geldiğiniz engelleri, aldığınız ödülleri veya başkaları üzerindeki olumlu etkinizi düşünün. Pişmanlıklarınız yerine yaptığınız akıllıca kararları ve yaptığınız eylemleri düşünün.

Kendinize “Nasıl büyüdüm?” diye sorun: Araştırmalar, birçok orta yaşlı yetişkinin kendilerini gençlerinden daha kararlı, sorumlu ve bağımsız gördüklerini gösteriyor. Ek olarak, benlik bilinci yaşla birlikte azalma eğilimindedir. Gelişme için hala yer olduğunu kabul ederken, büyümenizi takdir etmek için zaman ayırın.

Gerilemeleri büyüme fırsatları olarak yeniden çerçeveleyin: Kendinizi bir orta yaş krizinin ortasında görseniz de düşünmeseniz de, yetişkinlikte her türlü aksiliği yaşayacaksınız. Bununla birlikte, iyimser bir ışık altında bakıldığında, aksilikler öğrenmek ve büyümek için fırsatlar olabilir. Kariyerinizin düz durduğunu düşünüyorsanız, yeni bir işte veya gönüllülük pozisyonunda kullanabileceğiniz becerileri geliştirmek için kendinize meydan okuyun. Genişleyen bir bel tarafından cesaretiniz kırılıyorsa, bunu yeni ve heyecan verici fiziksel aktivite biçimlerini benimsemek için bir motivasyon olarak düşünün.

Orta Yaş Krizi Yaşayan Birine Nasıl Yardım Edilir

Bir eşin veya partnerin orta yaş krizinden geçmesini izlemek zor olabilir. Onların mutsuzluğunda rol oynayıp oynamadığınızı sorgulayabilirsiniz. Veya eşiniz yaşam seçimlerini yeniden değerlendirirken ilişkinizin tehlikede olduğundan korkmaya başlayabilirsiniz.

Sonunda, eşiniz bu zor zamanda kendi duygularından ve eylemlerinden sorumludur. Ancak, destek sunmak için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz.

Yargılamadan dinleyin: Partneriniz, kaçırılan fırsatlarla ilgili şikayetlerini dile getirmek veya aile rollerinde veya mali durumlarındaki değişikliklerle ilgili memnuniyetsizliklerini dile getirmek isteyebilir. Aktif bir dinleyici olun, ancak sorunlarını onlar için çözme konusunda baskı hissetmeyin. Sorunlarını küçümsemeyin veya “Yapmalısın…” şeklinde tavsiyelerde bulunmayın, örneğin “Daha fazla egzersiz yapmalısınız”.

İlişkinizdeki olası değişikliklere açık olun: Partneriniz, sekse olan ilgilerini canlandırmak için yatak odasında yeni şeyler denemek isteyebilir. Ya da ailenin geri kalanını etkileyebilecek bir finansal karar vermek istiyorlar. İkiniz için de rahat olan tavizler bulmak için onlarla birlikte çalışın.

Depresyon belirtilerine dikkat edin: Orta yaş krizi ve depresyonun, konsantre olma zorluğu, uykusuzluk, sinirlilik ve pervasız davranış gibi bazı yaygın semptomları vardır. Belirtiler kalıcıysa ve her gün ortaya çıkıyorsa, depresyon olma olasılığı daha yüksektir.

Birlikte daha fazla zaman geçirin: Mümkün olduğunda, öz bakım alışkanlıklarını birleştirdikleri için eşinize katılmaya çalışın. Birlikte bisiklete binmeye veya daha sağlıklı beslenme kararları vermek için birlikte çalışmaya karar verebilirsiniz. Ayrıca yeni hobiler keşfetmek için onlara katılabilirsiniz, ancak bu aktiviteleri yalnız yapmak istiyorlarsa, alanlarına saygılı olun.

Başarıyı onaylayın ve takdirinizi ifade edin: Eşinize, başarılarından gurur duyduğunuzu bildirin ve onları takdir etmenizin belirli nedenlerini belirtin. Belki işte mükemmeller ya da yeni bakım sorumluluklarını zarafet ve mizahla ele alıyorlar. Dikkatlerini hayattaki ilerlemelerinden gurur duyabilecekleri nedenlere çekin.

Herkes orta yaş krizi yaşamaz, ancak yaşayanlar baş etme becerilerinden ve duygusal desteğinizden yararlanabilir. Tüm bunlar, yalnızca mevcut krizde gezinmelerine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda daha sonraki yaşamlarında da tatmin bulmalarına yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Hakan Seymen

Ben Erkek Modu'nun kurucusu Hakan Seymen. Ben Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji mezunu olan bir psikoloğum. Erkek stili üzerine yoğun araştırmalar yapmaktayım ve erkeklerin daha iyi giyinmesine yardımcı olmak için makaleler oluşturuyorum.

Kadınlar Erkeklerin İlk Neresine Bakar

Kadınlar Erkeklerin İlk Neresine Bakar

Aldatan Kadınlar

Aldatan Kadınları Nasıl Anlarsınız?