içinde ,

Erkeklerin Yaptığı 5 Bakım Hatası

Erkeklerin-Yaptigi-5-Bakim-Hatasi

Son dişçi ziyaretinizi hatırlamıyorsunuz…

Ya da en son ne zaman uygun bir cilt bakımı rutininiz oldu.

Erkeklerin yaptığı 5 bakım hatasını ve bunları nasıl düzeltebileceğimizi ele alacağız.

1. Vücudunuzun Zamanla Değişmediğini Varsaymak

30 yaşında, lise günlerinden kalma yırtık kot pantolonları ve spor ayakkabılı yırtık tişörtleri artık giymiyorsunuz. Tarzınız yaşınızı yansıtır. Bakım alışkanlıklarınız da yaşınızı yansıtmalıdır.

20 yaşında, vücut hızlı bir şekilde onarılıp iyileşirken vücudunuzdaki küçük sorunları gözden kaçırabilirsiniz.

40 yaşında, kontrolsüz küçük ağrılar, erken tedavi edilmezse büyük hastalıklara yol açabilir.

Diş hekimimi görmezden geldikten bir yıl sonra, basit bir diş ağrısının acil müdahale gerektiren bir diş eti hastalığı olduğu ortaya çıktı. İçimde böyle hissedebilsem de artık 22 yaşında değilim. 40 yaşındaki bedenim daha fazla dikkat gerektiriyor.

Yaşlandıkça, vücudunuz bakım gerektirir. Dişlerimi her gün fırçalamak ve diş ipi kullanmak artık yeterli değil.

Kırışıklıklara, incelen saçlara odaklanmak ve ağzınızda yaşın belirgin bir şekilde ortaya çıktığını unutmak kolaydır. Sarı dişler görünümünüzü ve özgüveninizi etkileyerek sizi daha yaşlı gösterebilir.

Diş eti hastalıkları yaşlandıkça daha sık görülür ve daha yüksek kalp problemleri riskine neden olur.

Genç yaşlarınızda harika görünmenizi sağlayan saç modeli, nemlendirici losyon ve tıraş sıklığı, yaşlandıkça genellikle kesmez. Zarif bir şekilde yaşlanmak istiyorsanız (başka seçeneğiniz yok), bazı değişiklikler yapmanız gerekecek.

Vücudunuzun zamanla değiştiğini kabul edin. Bakım rutinlerinizi ve ürünlerinizi yaşınızı yansıtacak şekilde güncelleyin.

2. Bir Cilt Bakım Rutininin Olmaması

Yüzünüz, insanların sizin hakkınızda fark ettiği ilk şeydir.

40’lı ve 50’li yaşlarda cildinizin kırışmış deri bir çanta gibi görünmesini istemiyorsanız, yüzünüzü uygun seviyede SPF ile korumaya hemen başlayın.

Yüzünüzdeki ölü deri hücrelerinin üst tabakasını çıkarmak için erkekler için doğal bir yüz ovma ile cilt bakımı rutininize başlayın. Kollajen yenilenmesini uyaran ve hücre döngüsünü artıran retinoidler ve antioksidanlar içeren ürünleri inceleyin.

Doğal bir yüz nemlendiricisi kullanmamak, ince çizgiler ve kırışıklıklarla savaşma şansınızı azaltır. Sıcak bir duş onu kuru ve çatlamış bırakabilir. Tıraş olmak sadece ateşi körükler ve cildinizi daha da tahriş eder. Cildi yatıştırmak ve su içeriğini yenilemek için günlük olarak SPF’li hafif bir nemlendiriciyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın.

Yaşınızdan büyük görünmek kendinize olan güveninizi ve muhtemelen geçiminizi de etkiler. 50 yaşında işten çıkarıldığınızı ve gerçek yaşınızdan çok daha yaşlı göründüğünüz için sürekli olarak mülakatlara alınmadığınızı hayal edin.

Doğal erkek cilt bakım ürünlerinin (kırışıklık önleyici serum gibi) düzenli kullanımı, yüzünüzdeki ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur.

Eski alışkanlıklar zor bırakılır. Bu sorunla mücadele etmenin en iyi yolu yeni sağlıklı alışkanlıklar geliştirmektir.

40’lı, 50’li veya 60’lı yaşlarınızda mısınız? Sorun değil, cildinize verilen hasarı onarmak için şimdi uygulayabileceğiniz basit stratejiler var. Cildinize özen göstererek yaşlanma sürecini yavaşlatın.

3. Tıraş Rutini Olmamak

‘Rutin’ kelimesini oldukça sık kullandığımı fark edeceksiniz.

Bakımınız için disiplinli bir sistem, başarı ve sıradanlık arasındaki farktır.

Cildiniz için doğru tıraş tekniğini öğrenmek için yıllarca araştırma, öğrenme ve pratik yapmanız gerekir. İhtiyaçlarınıza uygun olanı bulmak için farklı jilet türleri, tıraş losyonları, kremler ve fırçalar hakkında bilgi edinin.

Rutininiz aşağıdaki adım dizisine benzemelidir:

 • Yüzünüzü tıraşa hazırlayın. Ilık suya batırılmış bir havlu kullanın ve duştan hemen sonra tıraş olun.
 • Tıraş köpüğü uygulayın, kayganlaştırıcı görevi görür ve daha pürüzsüz bir tıraş sağlar.
 • Aerosol kutuları kullanmaktan kaçının ve bunun yerine kaliteli bir tıraş kremi veya doğal bir tıraş jeli kullanın.
 • Tıraş kremini bir fırça kullanarak dairesel bir hareketle ve ardından yukarı doğru hareketlerle saçı yukarı ve yüzden uzaklaştırmak için uygulayın.
 • Kaliteli bir bıçak kullanın. Ucuz, tek kullanımlık plastik jilet kullanmaktan kaçının.
 • Eşit, hafif basınçla yavaş, nazik ve pürüzsüz jilet vuruşları.
 • Bıçakların arasına sıkışan tüyleri bir veya iki vuruşta bir durulayarak çıkarın.
 • Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve bir havluyla kurulayın.
 • Cildinizi yeniden nemlendirmek ve tahrişi azaltmak için doğal bir tıraş sonrası balsamı uygulayın.

Bir süre tıraş olduktan sonra, küçük değişiklikler yaparak rutininizi değiştirebilirsiniz. Aniden jilet yanığı yaşamaya başlarsanız, sonucu değiştirmek için rutininizi değiştirebilirsiniz. Tıraş bıçağını değiştirmeniz veya farklı bir losyon kullanmanız gerekebilir.

Tıraş rutininizdeki bir faktörü değiştirmek sizi o mükemmel tıraşa yaklaştırabilir.

 1. Yüz Temizleyici – bakterileri ve kiri temizler, bir sonraki adıma hazırdır.
 2. Tıraş Öncesi Yağı – (gizli silah!) Tıraş öncesi cildinizi nemlendirir ve cildinize ince bir film uygulayarak tıraş makinenizin kaymasını ve sürüklenmemesini sağlar (jilet yanığını azaltır!).
 3. Perfect Shave Gel– sakalınızı nazikçe yumuşatır ve yüzünüzden uzaklaştırarak daha yakın ve pürüzsüz bir tıraş sağlar.
 4. Tıraş Sonrası Balsamı– tam da cildinizin ihtiyaç duyduğu anda, tıraştan sonra gerekli nemlendirmeyi sağlar. Jilet yanığını en aza indirmek için cildinizi yatıştırır ve soğutur.

Sac Kesimi

4. Saç Kesimi Planlamamak

Saç kesimine ihtiyacın olduğunu fark edersen, zaten çok geç. Diğer insanlar o zamana kadar saçınızın kontrolden çıktığını fark ettiler.

Bir sabah aniden saçınızı kestirmeniz gerektiğini anlayana kadar beklemeyin. Bu, büyük bir gün olabilir- muhtemelen çaresizlikten pahalı bir salonda daha fazla harcama yapacaksınız veya size uymayan bir saç modeli ile dışarı çıkacaksınız.

Saç kesimleriniz için rutin bir programınız olsun.

Berber veya kuafördeki randevunuzun sonunda, bir sonraki saç kesiminiz için bir saat ve tarih belirleyin. Her ay berberinizin sizi görmeyi bekleyebileceği bir gün ve saat ayarlamak, daha sonra size zaman kazandıran otomatik bir süreç oluşturur.

Mümkünse, saç kesiminizin ücretini önceden ödeyin, böylece randevunuza gelmek zorunda kalabilirsiniz. Bazı salonlar, ön ödeme için indirim sunacak ve hatta randevularınız arasında size ücretsiz bir rötuş sunacaktır.

5. Genel Vücut Sistemini Anlamamak

En iyi bakım rutinleri daha sağlıklı cilt, saç ve dişleri garanti etmez.

Görünümünüze bütünsel bir bakış açısıyla yaklaşın. Ne kadar sağlıklı ve çekici göründüğünüzde önemli rol oynayan başka faktörler de var. Dengesiz beslenme, susuz kalma, egzersiz yapmama ve stres vücudunuzun yaşlanma sürecini hızlandıracaktır.

Düzenli bakım rutinlerinin yanı sıra şu önemli faktörlere de dikkat edin:

 • Diyet: Ne tükettiğinizin bilincinde olun. Ruh halinizi, enerji seviyenizi ve görünüşünüzü etkiler.
 • Su: Günde en az 8 bardak su tüketin. Aktif bir kişi günde 8 bardaktan fazlasına ihtiyaç duyacaktır. Nemlendirilmiş cilt daha esnektir, daha genç ve çekici görünmesini sağlar.
 • Stresi azaltın: Stresli bir durumda salınan hormon olan kortizol, cildi kurutur ve yorgun görünmenize neden olur. Stresi azaltmak için günlük meditasyon yapın.
 • Uyku: Dinlenmek vücudunuzun yenilenmesini sağlar. Yüzünüzde daha az saat uyku görünmesi muhtemeldir. En az 7-9 saat uyuduğunuzdan emin olun.
 • Egzersiz: Fiziksel aktivite, iyi hissetme hormonları olan endorfin üretir. Düzenli egzersiz kan akışını arttırır ve cilt hücresini besler. Artan kan akışı ayrıca vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Toksik bağımlılıklardan kurtulun: Sağlıklı bir cildi korumak istiyorsanız sigarayı, uyuşturucuları ve aşırı alkol tüketimini bırakın. Bu toksinlerin organlarınıza verdiği zarar, yüzünüzde ve vücudunuzda gözle görülür bir olumsuz etki yaratacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Hakan Seymen

Ben Erkek Modu'nun kurucusu Hakan Seymen. Ben Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji mezunu olan bir psikoloğum. Erkek stili üzerine yoğun araştırmalar yapmaktayım ve erkeklerin daha iyi giyinmesine yardımcı olmak için makaleler oluşturuyorum.

Kadınlar Nasıl Erkeklerden Hoşlanırlar

Kadınlar Nasıl Erkeklerden Hoşlanırlar

HER Erkeğin Yapması Gereken 7 Zor Şey

Acı Yok Kazanç Yok: HER Erkeğin Yapması Gereken 7 Zor Şey