içinde ,

Aşırı Kıskanç Erkek Psikolojisi

Aşırı Kıskanç Erkek Psikolojisi

Aşırı kıskanç erkekler, ilişkilerde çok yaygındır, özellikle ilişki samimi bir yapıya sahip olduğunda. Ancak, aşırı kıskanç erkek psikolojisi olumlu bir şey değildir; aslında, bir güvensizlik işareti olarak kabul edilir. Erkekler kıskandığında, bazen bir cinsel aldatma vakası olur. Ancak bu, ilişkilerinde her zaman kendilerini güvensiz hissettikleri için akıllarında uydurdukları bir şey de olabilir.

Aşırı kıskanç erkek, aşağılık kompleksi, kişilik bozukluğu veya geçmişte yaşanan acı bir deneyimden de kaynaklanabilir. Aşırı kıskanç erkek psikolojisi genellikle göz ardı edilir ve bu nedenle ilişkilere kadın kıskançlığından daha fazla zarar verir.

Bu yazımızda önce insanların kıskanç hissetmesinin nedenlerine bakacağız ve daha sonra özellikle aşırı kıskanç erkek psikolojisini keşfedeceğiz. Öyleyse başlayalım.

Erkekler Neden Kıskanır?

Romantik ilişkilerde insanlar, bağlantılarının veya bağlarının risk altında olduğundan korktuklarında kıskanırlar. Bir şey veya birileri ilişkilerinin önüne geçiyor olabilir ve bu şey bağlılığı olumsuz etkilemeye başladığında işler ciddileşir.

Erkekler Neden Kıskanır?

Çoğunlukla kadınların kıskanç olduğu ve bunun da mantıksız veya sağlam bir sebep olmaksızın yaygın bir algıdır. Ama gerçekte, hem erkekler hem de kadınlar ilişkilerinin bir noktasında kıskançlık hissederler.

Obsesif kompulsif bozukluk, erkekler arasında onları kıskandıran yaygın bir nedendir. Aşırı düşünmeye başladığınızda, yeni korku ve endişelere yol açar. Herhangi bir ilişkideki en büyük korkulardan biri, bilinmeyen veya gelecekle ilgili belirsizlik korkusudur.

Erkek ya da kadın, bu tür davranışlar nedeniyle sonunda kıskanacak ve hatta bazen ilişkilerini mahvedecek kadar takıntılı hale gelebilir.

Aşırı Erkek Kıskançlığının Psikolojisi

Erkekler ve kadınlar, farklı nedenlerle ilişkilerde kıskanç olurlar. Erkekler, çıkmasalar bile sevdiklerinin sadece kendilerine ait olduğuna inanmayı severler. Bu oldukça garip, ama orada. Aşklarını başka bir erkekle gördüklerinde, o tehlikeli kıskanç sancıları yaşamaya başlarlar.

Aşırı Erkek Kıskançlığının Psikolojisi

İşte erkeklerin kıskançlığının birkaç nedeni:

1. Kendinden şüphe duymak

Kıskançlık, özellikle sağlam bir temeli olmadığında çok düşük bir duygudur. Kendi yeteneklerinden emin olmayan veya her zaman kendinden şüphe duyan erkekler sebepsiz yere kıskanırlar. Böyle bir kişi ahlaki açıdan güçlü kabul edilmez ve bu nedenle, başka bir erkeğin ona bakması veya açık sözlü olmaya çalışması gibi, en önemsiz meseleler için bile kadını suçlar.

2. Anksiyete bozukluğu

Anksiyete veya panik atak geçiren erkekler çok kolay kıskanırlar. Bir ilişki içinde olduklarında, ayrılık kaygısı veya bilinmeyenin korkusu olarak da bilinen gelecekleriyle ilgili her türlü korkuya sahiptirler. Bu belirsizlik onları bu bağ konusunda oldukça güvensiz yapar ve bu çekingenliği her fırsat bulduklarında kıskanmak için bir sebep olarak kullanırlar.

3. Güvensizlik

Güvensizlik veya aşağılık kompleksi, erkekler arasında yaygın bir kıskançlık kaynağıdır. Partnerlerinin daha başarılı olduğunu veya geliştiğini gördüklerinde, anında kıskanç sancıları yaşamaya başlarlar.

Daha iyi biriyle olmayı hak ettiği için partnerlerinin onları terk edeceğini düşündükleri için gelecekleri konusunda güvensizliklerine neden olur. Güvensizlik, bir erkeğin mevcut mali durumundan, görünüşünden, görünüşünden veya sosyal statüsünden de kaynaklanabilir.

4. Karşılaştırmak

Erkekler kendilerini diğer erkeklerle karşılaştırmaya başladıklarında genellikle kıskanırlar. Bazen bir başkası kadar iyi olmadıklarını anlamalarını sağlayan kadındır. Bu karşıtlık veya yargı, ilişkilerde çok zarar vericidir.

Erkekler başka bir erkekle karşılaştırılmaktan hoşlanmazlar. Ancak bazen, niteliklerini diğer erkeklerle karşılaştırmalarına ve bu konuda endişelenmelerine neden olan şey, kendi içlerindeki güven eksikliğidir.

5. Duygusal sadakatsizlik

Cinsel sadakatsizlik, özellikle kadınlar söz konusu olduğunda, kesinlikle kabul edilemez olsa da, duygusal aldatma bazen haksızdır. Bazı adamlar; Aslında çoğu erkek, partneri başka biriyle duygusal olarak ilişkiye giriyorsa bunu hafife almaz.

Bu sadece sıradan bir arkadaşlık olabilir, ancak erkekler bu tür bir arkadaşlığın genellikle daha derin bir şeye dönüştüğünü daha iyi bilirler. Yine bu, kendilerini güvensiz hissetmelerine ve sıradan arkadaşlığın yakında aşka dönüşeceğine inanmalarına neden olur.

Erkekler Kıskandığında Ne Olur?

Kıskançlık, güvensizliğin bir sonucudur. Partneriniz sizi gerçekten aldatıyorsa, bu ilişkiyi sonlandırmak için kesinlikle sağlam bir nedendir. Ve endişe verici davranışınız aslında haklı çıkar. Bu durumda, kesinlikle “kıskanç tip” değil, ilişkileri hakkında gerçek endişeleri olan biri olursunuz.

Partnerinizle birlikte gündeme getirmeniz ve düşüncelerinin ne olduğunu görmeniz gerekebilir. Kalbinde onun hakkında gerçekten olumsuz duygular varken devam etmek sağlıklı değil.

Ancak, duygularınız yalnızca spekülasyonlara dayanıyorsa, oturup ilişkinizi değerlendirmeniz gerekir. Unutmayın, güven kaybolursa her şey kaybolur.

Takıntılı bir partnerle yaşamak zorunda olan bir kadınsanız; Her zaman kıskanç ve güvensiz hisseden biri, bu sürekli olumsuz titreşimlerden kurtulmak için bir tür psikoterapiye ihtiyacı olabileceğini anlamalısınız. Ve bu tür bir terapiye hazır değilse, bu toksik bağdan çıkmanız gerekir.

Çözüm

Çoğu zaman, kıskançlık romantik bir ilişkide haklı çıkar. Ancak, bir çiftin paylaşmış olabileceği her şeyi devralmaya başladığında, açıkça yüzleşmesi gerekir. Erkekler kendilerini güvensiz hissettiklerinde kıskanırlar veya fazla düşündükleri veya bilinmeyenden korktukları için partnerlerinden şüphe duymaya başlarlar.

Kıskançlık bir sevgi belirtisi değildir ve bu her insanın; erkek ya da kadın, anlaması gerekir. Bu kıskançlık sancılarını oldukça sık yaşıyorsanız, bunu ya eşinizle görüşmeniz ya da kendi davranış ve düşünce yapınızı değerlendirmeniz gerekir. Kadınların, eşlerinin birdenbire tuhaf davranışlarını anlamak için erkek kıskançlığının psikolojisini incelemeleri gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Hakan Seymen

Ben Erkek Modu'nun kurucusu Hakan Seymen. Ben Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji mezunu olan bir psikoloğum. Erkek stili üzerine yoğun araştırmalar yapmaktayım ve erkeklerin daha iyi giyinmesine yardımcı olmak için makaleler oluşturuyorum.

Cinselliğe Düşkün Erkek Nasıl Anlaşılır

Cinselliğe Düşkün Erkek Nasıl Anlaşılır

Sevgili Bulma Yolları

Sevgili Bulma Yolları