içinde , , , ,

Duygularınızın Sizi Kontrol Etmemesi İçin Duygularınızı Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Duygularınızın Sizi Kontrol Etmemesi İçin Duygularınızı Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Duygular hayatın doğal ve harika bir parçasıdır. Dünyamızı renklendirirler, yaşam boyunca bize rehberlik ederler ve iç düşünce süreçlerimiz hakkında bize fikir verirler.

Peki ya duygularımız bizi kontrol etmek yerine bizi kontrol ediyormuş gibi hissettiğinde ne olur?

Ezici duygular, duygusal patlamalara, hasarlı ilişkilere ve kötü yaşam kararlarına neden olabilir. Biraz pratik gerektirse de, herkes duygularını daha iyi kontrol etmeyi ve onları daha üretken şekillerde kullanmayı öğrenebilir.

Öfkeyle sonradan pişman olduğunuz bir şey söylediğiniz oldu mu? Korkunun size gerçekten fayda sağlayabilecek riskleri almaktan vazgeçirmesine izin veriyor musunuz? Eğer öyleyse, yalnız değilsin.

Duygular güçlüdür. Ruh haliniz, insanlarla nasıl etkileşim kurduğunuzu, ne kadar para harcadığınızı, zorluklarla nasıl başa çıkacağınızı ve zamanınızı nasıl harcadığınızı belirler.

Duygularınız üzerinde kontrol sahibi olmak, zihinsel olarak daha güçlü olmanıza yardımcı olacaktır. Neyse ki, herkes duygularını düzenlemede daha iyi olabilir. Tıpkı diğer beceriler gibi, duygularınızı yönetmek de pratik ve özveri gerektirir.

Bir Erkek Olarak Duygularınızı Nasıl Kontrol Edersiniz?

Duygularınızı yönetmek, onları bastırmakla aynı şey değildir. Üzüntünüzü görmezden gelmek veya acı hissetmiyormuş gibi davranmak bu duyguları ortadan kaldırmaz.

Aslında, ele alınmayan duygusal yaraların zamanla daha da kötüleşmesi muhtemeldir. Ve duygularınızı bastırmak, yiyecek veya alkol gibi sağlıksız başa çıkma becerilerine yönelmenize neden olabilir.

Bir Erkek Olarak Duygularınızı Nasıl Kontrol Edersiniz?

Duygularınızın sizi kontrol etmek zorunda olmadığını kabul ederken duygularınızı kabul etmek önemlidir. Yatağın ters tarafından uyanırsanız, ruh halinizi kontrol altına alabilir ve gününüzü tersine çevirebilirsiniz. Öfkeliyseniz, kendinizi sakinleştirmeyi seçebilirsiniz.

Ruh haliniz üzerinde daha iyi kontrol sağlamanın üç yolu:

1. Duygularınızı etiketleyin

Duygularınızı etiketleyin

Nasıl hissettiğinizi değiştirmeden önce, şu anda deneyimlediğiniz şeyi kabul etmeniz gerekir. Gergin misin? Hayal kırıklığına uğramış hissediyor musun? Üzgün ​​müsün?

Öfkenin bazen utanç veya mahcubiyet gibi savunmasız hissettiren duyguları maskelediğini unutmayın. Bu yüzden içinizde gerçekten neler olup bittiğine çok dikkat edin.

Duygularına bir isim koy. Endişeli, hüsrana uğramış ve sabırsız gibi bir çok duyguyu aynı anda hissedebileceğinizi unutmayın.

Nasıl hissettiğinizi etiketlemek, duygudan çok fazla acı çekebilir. Ayrıca, bu duyguların kararlarınızı nasıl etkileyeceği konusunda dikkatli bir şekilde not almanıza da yardımcı olabilir.

2. Düşüncelerinizi yeniden çerçeveleyin

Düşüncelerinizi yeniden çerçeveleyin

Duygularınız olayları algılama şeklinizi etkiler. Endişeli hissediyorsanız ve patronunuzdan sizi hemen görmek istediğini söyleyen bir e-posta alırsanız, kovulacağınızı varsayabilirsiniz. Ancak aynı e-postayı aldığınızda kendinizi mutlu hissediyorsanız, ilk düşünceniz terfi ettirileceğiniz veya iyi yapılmış bir iş için tebrik edileceğiniz olabilir.

Dünyaya baktığınız duygusal filtreyi düşünün. Ardından, daha gerçekçi bir görüş geliştirmek için düşüncelerinizi yeniden çerçeveleyin.

Kendinizi “Bu ağ oluşturma olayı tamamen zaman kaybı olacak. Kimse benimle konuşmayacak ve ben bir aptal gibi görüneceğim” diye düşünürseniz, kendinize hatırlatın, “Bu benim elimde. kendimi yeni insanlara tanıtacağım ve onlar hakkında bilgi edinmeye ilgi göstereceğim.”

Bazen farklı bir bakış açısı kazanmanın en kolay yolu bir adım geri atıp kendinize “Bu sorunu yaşayan bir arkadaşıma ne derdim?” diye sormaktır. Bu soruyu yanıtlamak, daha mantıklı düşünebilmeniz için bazı duyguları denklemden çıkaracaktır.

Kendinizi olumsuz şeyler üzerinde dururken bulursanız, beyninizdeki kanalı değiştirmeniz gerekebilir. Yürüyüşe çıkmak veya masanızı temizlemek gibi hızlı bir fiziksel aktivite, geviş getirmeyi bırakmanıza yardımcı olabilir.

3. Bir mod yükseltici ile meşgul olun

Yürüyüş yapmak

Kötü bir ruh halindeyken, sizi bu ruh halinde tutan faaliyetlerde bulunmanız muhtemeldir. Kendinizi izole etmek, telefonunuzda düşüncesizce gezinmek veya çevrenizdeki insanlara şikayet etmek, kendinizi şımartabileceğiniz tipik “kötü ruh hali davranışlarından” sadece birkaçıdır.

Ancak, bu şeyler sizi sıkıştıracaktır. Kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız, olumlu adımlar atmalısınız.

Kendinizi mutlu hissettiğinizde yaptığınız şeyleri düşünün. Bunları kötü bir ruh halindeyken yapın ve daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

İşte birkaç ruh hali güçlendirici örneği:

  • Hoş bir şey hakkında konuşmak için bir arkadaşınızı arayın (şikayet etmeye devam etmeyin).
  • Yürüyüşe çıkmak.
  • Birkaç dakika meditasyon yapın.
  • Canlandırıcı müzikler dinleyin.

Duygusal Düzenleme Becerilerinizi Uygulamaya Devam Edin

Duygularınızı yönetmek bazen zordur. Ve muhtemelen, bazen sizi en iyi şekilde ele geçiren, öfke gibi belirli bir duygu olacaktır.

Ancak duygularınızı düzenlemek için ne kadar çok zaman ve dikkat harcarsanız, zihinsel olarak o kadar güçlü olursunuz. Ruh halinizi değiştiren sağlıklı seçimler yapabileceğinizi bilerek, rahatsızlıkla başa çıkma yeteneğinize güven duyacaksınız.

Özetlemek Gerekirse

Az zaman ve pratikle daha iyi duygusal düzenleme becerileri geliştirebilirsiniz. Bu beceriler, günlük yaşamda duygularınızı daha etkili bir şekilde tanımlamanıza, anlamanıza ve ele almanıza olanak tanır.

Duygularınızı yönetebildiğinizde, zihinsel sağlığınız ve fiziksel sağlığınız iyileşir. Bu da ilişkilerinize, kariyerinize ve genel yaşam kalitenize yardımcı olabilir.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, bir akıl sağlığı danışmanıyla konuşmak harika bir ilk adım olabilir. Terapide duygularınızı ve tetikleyicilerinizi keşfetme ve duygularınızı daha iyi ifade etmek ve yönetmek için stratejiler geliştirme fırsatına sahipsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Hakan Seymen

Ben Erkek Modu'nun kurucusu Hakan Seymen. Ben Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji mezunu olan bir psikoloğum. Erkek stili üzerine yoğun araştırmalar yapmaktayım ve erkeklerin daha iyi giyinmesine yardımcı olmak için makaleler oluşturuyorum.

nofap nedir

NoFap Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Bad Boylar

Bad Boy: Kadınlar Neden Bad Boyları Seçerler?