içinde , ,

Sigma Erkek Kişilik Özellikleri

Sigma Erkek Kisilik Ozellikleri Nedir

Sigma erkek terimini duymuş olabilirsiniz, ancak ne demek olduğunu merak ediyorsunuz. Psikolojik arketipler tartışıldığında, genellikle ikili bir şekilde, örneğin “A” veya “B” Tipi veya “dışa dönük” veya “içe dönük” insanlar olarak adlandırılırlar.

Bununla birlikte, erkekler, erkek psikolojisi hakkında konuşurken, genellikle Alfa (baskın olduğu bilinen) veya Beta (çoğunlukla itaatkar nitelikte) erkekler olarak sınıflandırılır. Son zamanlarda, bazı erkeklerin bu iki sınıflandırmanın (Alfa ve Beta) ortasına düşebileceği ve sözde Sigma erkekleri olarak adlandırılabileceğine dair bir söz sürekli olarak gün ışığına çıkıyor.

Bu post size bir Sigma erkeğinin özellikleri hakkında bilmek isteyebileceğiniz her şeyi verecek.

Sigma Erkek Nedir?

Basit bir ifadeyle, “Sigma” kategorisine giren erkekler, Alfa ve Beta ikili sınıflandırmasının dışındadır. Toplumsal algıları çok az dikkate alarak veya hiç dikkate almadan son derece bağımsız ve özgün olarak karakterize edilirler.

Sigma Erkek Nedir?
Sigma Erkek Nedir?

Bu amaçla genellikle kalıp yargıları kırarlar, beklentilere uymazlar ve genellikle kendilerine toplumun erkeklerden beklentilerinin dışında var olan bir yol açarlar. Sigma erkekleri, Alfa ve Beta erkeklere göre istisna veya nadir görülürken, son yıllarda Sigma erkek zihniyetinde bir artış oldu. İnternette ifade yollarını açtığı için muhtemelen sosyal medya eğilimi ile ilgisi var.

Sigma Erkek Özellikleri

İşte Sigma kategorisine giren bir erkeğin bazı özellikleri.

 1. Yalnız olma eğilimindedirler
 2. Esnektirler
 3. Onlar kendileridir – kimin izlediğinden bağımsız olarak
 4. Yetki kullanmadan liderlik edebilirler
 5. İyi birer dinleyicidirler
 6. Kendilerinin farkındalar
 7. Belirsiz bir ahlakları vardır
 8. Paslı sosyal becerilere sahiptirler
 9. Arkadaş gruplarına girebilirler ama onlara güvenmezler
 10. Geleceklerine karar verirler
 11. Küçük ama yakın sosyal çevrelere sahip olma eğilimindedirler.
 12. Kendi kendine yeterliler
 13. Risk almaktan korkmazlar
 14. İlgi arayanlar değiller
 15. Alfa olma potansiyeline sahipler
Sigma Erkek Özellikleri
Sigma Erkek Özellikleri

1. Yalnız olma eğilimindedirler

Sosyal şirketi sevmeyen Sigma erkekleriyle karıştırılmamalıdır. Bunun yerine, iyi vakit geçirmek için insanlara genellikle ihtiyaç duymadıkları anlamına gelir. Öte yandan, sevdikleri insanlarla hoş ve arkadaş canlısı olabilirler.

2. Esnektirler

Alfa veya Beta erkekleri , içinde olmayı tercih ettikleri kişilikler ve ortamlar söz konusu olduğunda daha katıyken, Sigma erkekleri çoğu koşula uyum sağlayabilir. Farklı sosyal durumlar, takım kompozisyonları ve hatta konfor bölgelerinin dışında iyi performans gösterebilirler.

3. Onlar kendileridir – kimin izlediğinden bağımsız olarak

Diğerleri, başkalarının etrafında olma veya topluma belirli bir yüz gösterme eğilimindeyken, Sigma erkekleri, etrafta kim olduğuna bakılmaksızın kendileri olma eğilimindedir. Diğer insanlarla birlikte olduklarında, yalnız olduklarında aşağı yukarı aynı kişi olacaklar ve bu da onu dikkate değer bir nitelik haline getiriyor.

4. Yetki kullanmadan liderlik edebilirler

Liderleri düşündüğümüzde, genellikle Alfa erkeklerini düşünürüz. Sigma erkekleri, farklı bir liderlik tarzına sahip olsalar da mükemmel liderler olurlar. Hakimiyetlerini veya otoritelerini kurmak yerine, örnek veya karşılıklı iletişim yoluyla liderlik etmeyi tercih ederler. Sigma, dengeli bir liderlik yaklaşımıyla başarılması gerekeni elde edecektir.

5. İyi birer dinleyicidirler

Sigma erkekleri, diğerleri karşılıklı nezaket gereği konuşurken sessizliğin ve saygının değerini anladıkları için iyi dinleyici olma eğilimindedir. Hacimden çok içeriğe önem verirler ve bu nedenle iyi dinlerler ve gerektiğinde konuşurlar.

6. Kendilerinin farkındalar

Bu, Beta erkekleri için doğru olsa da, genellikle güvensizlik nedeniyle kendini gösterir . Sigma erkeklerinin öz-farkında olduklarını söylediğimizde, her iki şekilde de işe yarar – hem iyi niteliklerini hem de kusurlarını bilirler. Öz farkındalık, yanlış yaptıklarında kendilerini düzeltmelerine yardımcı olur ve hataları tekrarlamazlar.

7. Belirsiz bir ahlakları vardır

Sigma erkekleri karmaşık senaryolarda doğruyu ve yanlışı görme eğilimindedir. Bu bakımdan bazı kişilere karşı onları doğrudan yargılamaktan başka sempatik bir tavır sergileyebilirler. Aynı zamanda onları, mesele hakkında hüküm vermeden önce meselenin tüm yönlerini analiz eden eleştirel düşünürler yapar.

8. Paslı sosyal becerilere sahiptirler

Sigma erkekleri, nadiren duygusal tepkileri olduğu ve iletişim kurarken doğrudan oldukları için biraz aşındırıcı veya ilgisiz görünebilir. Bazıları bunu kaba olarak görse de, bu onların iyi dinleyici olmalarının bir sonucudur. Amaçlarını süslü bir dil ya da dalkavukluk ile gizlemezler.

9. Arkadaş gruplarına girebilirler ama onlara güvenmezler

Sigma erkekleri esnektir ve farklı sosyal gruplara uyum sağlamalarını ve insanlarla iyi geçinmelerini kolaylaştırır. Ancak bu, sosyal gruplara veya arkadaşlara bağımlı oldukları anlamına gelmez. Kendi başlarına memnun ve mutlular ve sosyal çevrelerinden bağımsız olarak aynı kalıyorlar.

10. Geleceklerine karar verirler

Alfalar yüksek işlevli bir ortamda gelişirken ve Betalar pasif, düşük stresli bir ortamda başarılı olurken, Sigma erkekleri kendi şartlarında başarılı veya başarısız olur. Kaderlerinden sorumlu olduklarını bilirler ve toplumlarına veya çevrelerine bağlı değildirler. Eylemlerinden ve sonuçlarından kendilerini sorumlu tutarlar.

11. Küçük ama yakın sosyal çevrelere sahip olma eğilimindedirler.

Sigma erkekleri, büyük arkadaş çevrelerine sahip olma veya insan kalabalığını etkileme ihtiyacı hissetmezler. Bunun yerine, güvenebilecekleri ve aynı dalga boyunu paylaşabilecekleri daha yakın bir arkadaş çevresi olmasını tercih ederler. Anti-sosyal olarak görünebilir ama değildir.

12. Kendi kendine yeterliler

Sigma erkekleri bağımsızlığa her şeyden çok değer verir ve hayatın her alanında tamamen kendi kendine yeterli olmak için ellerinden geleni yapacaktır. Hayattaki temel bilgiler için kimseye güvenmek istemezler ve bağımsız bir varoluşa öncülük etmek için yetkinliklerini inşa etmek istemezler.

13. Risk almaktan korkmazlar

Sigma’lar nadiren dayak yolu alır ve yerleşik kariyer ve yaşam yollarından sapmazlar. Sosyal yapılardan ve kafeslerden hoşlanmazlar ve dışarı çıkıp kendi işlerini yapmayı severler. Ayrıca, böyle bir kararla ilişkili riskleri de kabul ederler.

14. İlgi arayanlar değiller

Sigma erkekleri başkalarından ilgi veya onay istemez. Onu elde ettiklerinde, bunun için yaşamazlar ya da bunun üzerinde gelişmezler. İlgi odağı olmak yerine arka plana geçme ve dinleme ve gözlemleme eğilimindedirler.

15. Alfa olma potansiyeline sahipler

Sosyal uyarlanabilirlikleri ve esneklikleri ile bir Sigma erkeği aynı zamanda bir Alfa erkeği olabilir . Sigma erkeklerinin liderlik becerileri ve bağımsızlıkları, onların güçlü yanlarını ve rahatlık alanlarını kullanır.

Sigma Erkek vs Alfa Erkek

Sigma erkeklerinin arketipi popülerlik kazanmaya başladığından beri, insanlar ‘Bir sigma erkeğini alfa erkeğinden bu kadar farklı kılan nedir?’ Burada bazı temel farklılıklara girmeye çalışacağız.

1. Sessizliğin değeri

Alfa erkeklerinin çalışması için belirli bir ortama ihtiyaçları vardır. Konuşmayı severler ve duyulmak isterler. İzleyiciler için aktiftirler ve insanlar izlerken ellerinden gelenin en iyisini yaparlar. Kısacası, onlar “gürültülü” kişiliklerdir ve aynı kalmak isterler.

Sigma erkekleri her yönden tam tersidir. Sessizliğe saygı duyarlar ve sessiz bir ortamı takdir ederler. Seyirci olmadan daha iyi performans gösterebilirler ve nadiren halkın onayı için bir şeyler yaparlar.

2. Esneklik ve hakimiyet

Alfa erkeklerin rekabet etmek ve mevcut çevrelerine hükmetmek için zorlayıcı bir ihtiyacı vardır. Bu nedenle, bir işyerinde rekabetçi ve hırslı olma eğilimindedirler. Lider veya ilgi odağı olmadıkları gruplarda iyi performans göstermezler.

Sigma erkekleri baskınlık veya hiyerarşi ile ilgilenmez. Mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için bilinen yapıların ve hiyerarşinin dışında çalışırlar. İnsanlara bakış açıları daha çok değer setlerine dayanır ve başkalarını rekabet veya tehdit olarak görmezler. Ayrıca daha esnektirler ve işi sevdikleri sürece takım olarak veya alt pozisyonda çalışmaktan çekinmezler.

3. Sosyal doğrulama

Alfalar genellikle baskın ve lider olarak görülür, ancak yerleşik sosyal hiyerarşileri içindedir. Oyunun ne olduğunu görmeleri, oynamaları ve “Alfalar” olmak için kazanmaları gerekiyor. Bu adamlar, tüm öz-değer ve saygı duygularını başkaları üzerindeki egemenlik konumlarından alırlar.

Sigma erkekleri, sosyal doğrulama ve hiyerarşi onlar için çok az şey ifade ettiğinden veya hiçbir şey ifade etmediğinden farklılık gösterir. Herhangi bir sosyal oyunun veya güç oyununun parçası olmak istemiyorlar. Ayrıca en az başkalarının onları nasıl gördüğüyle ilgilenirler ve bunun yerine özdeğerlerini ve saygılarını değerlerinden alırlar.

4. Ait olma ihtiyacı

Bir Alfa, yalnızca sürünün başındaysa Alfa’dır. Bu nedenle, kendilerini tanımlamak için yönetebilecekleri veya hakim olabilecekleri bir sosyal yapıya ihtiyaç duyarlar. Onları belirli davranış kalıpları ve sosyal çevrelerle sınırlar.

Bir Sigma erkeği, bunların hiçbirinin kendisi olmasını gerektirmez ve üst sıralarda yer almadığı bir sosyal hiyerarşide iyidir. Gerçekten de, hiç kimseye güvenmeden, yalnız biri olarak işlev görebilir. Bu tür erkeklere daha fazla sosyal özgürlük sağlar.

5. Alçakgönüllülük

Bir Alfa erkeğinin öz değeri, toplumun algısına yakından bağlı olduğundan, kişiliklerini ve başarılarını sergilemeye doğuştan ihtiyaç duyarlar. Kendileri hakkında konuşur veya övünürler ve “sürü”nün geri kalanına Alfa erkekleri olduklarını pekiştirirler.

Sigma erkekleri de bu konuda farklılık göstermektedir. Odaklandıkları nokta, toplumsal standartlardan çok işin kendisidir. İşi ellerinden gelenin en iyisini yapacaklar ve övgü veya kamuoyunu umursamayacaklar. Takdir edilme ihtiyaçları, iyi bir iş çıkarabilen insanlar olarak görülmeleriyle sona erer.

6. Algı

Alfa erkekleri agresif, inatçı, rekabetçi ve sürekli aktif olarak karakterize edilir. İnsanlar genellikle bir Alfa’yı dikkat çeken ve sosyal onay için yaşayan biri olarak görür.

Sigma erkeklerini okumak çoğu insan için daha zordur. Aslında, ana akım psikoloji erkekleri bu kadar uzun süre Alfa ve Beta’ya ayırdığı için çoğu insan bu terimin ne anlama geldiğini bile bilmiyor olabilir. İnsanlar Sigma özelliklerine sahip birini tanıdıklarında, bağımsız düşünürler, yalnız kurtlar (bir Alfa’nın “sürü” içinde olmanın aksine), birçok sosyal gelenekten kopuk ve iyi dinleyiciler olarak görülürler.

Sigma erkekleri sadece son zamanlarda bir kişilik tipi olarak tanınmaya başlamıştır. Çok uzun bir süre boyunca, erkek ruhunun tartışması siyah beyaz veya “Alfa veya Beta” olarak sınıflandırıldı. Bir Sigma erkeği, her ikisinden de özelliklere sahip olmakla birlikte onlardan farklıdır. İyi bir dinleyici olabilir ama aynı zamanda amacını etkili bir şekilde ifade eder. Ani karar vermekten kaçınacaktır, ancak gözlem ve dinleme becerileriyle iyi bir karakter yargıcı olabilir. Liderlik veya hakimiyet için can atmayacak, ancak sorumluluğu üstlenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Hakan Seymen

Ben Erkek Modu'nun kurucusu Hakan Seymen. Ben Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji mezunu olan bir psikoloğum. Erkek stili üzerine yoğun araştırmalar yapmaktayım ve erkeklerin daha iyi giyinmesine yardımcı olmak için makaleler oluşturuyorum.

Neden-Sevgilim-Yok

Neden Sevgilim Yok?

Erkekleri Tahrik Eden Kadin Davranislari

Erkekleri Tahrik Eden Kadın Davranışları