içinde ,

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel Terapi Nedir

Cinsel terapi, özel bir klinik terapi kategorisidir. Cinsel terapisti psikoterapi ve danışmanlık, ilişki terapisi konularında eğitim ve öğretime sahiptir ve ayrıca cinsellik ve cinsiyet temelli konularda bireyler ve çiftlerle çalışma konusunda uzmanlaşmış bilgi ve niteliklere sahiptir. Cinsel tepki, cinsel işlev ve cinsel ilişkileri çevreleyen konuları araştırmak için gizli, yargılayıcı olmayan bir alan sağlar ve ayrıca LGBTQI+ ve kink gibi farklı nüfus gruplarıyla çalışmak üzere eğitilmiştir.

Bunlar aşağıdaki gibi sorunları içerir:

  • Cinsel ilişkiler (işleri işlemek, cinsel ilişkileri geliştirmek, açık ilişkiler, karma eşleştirilmiş libido ve tamamlanmamış ilişkiler gibi).
  • Cinsel işlevler (erektil güçlükler, vajinismus gibi pelvik ağrı bozuklukları, orgazm sorunları ve düşük libido gibi).
  • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar / HIV (yönetim, önleme ve psikolojik ve cinsel etkiler gibi).
  • Cinsellik ve fantezi, ilginçlik, porno, kontrol dışı cinsel davranışlar, cinsel çekicilik ve kimlik gibi cinsel ihtiyaçlarla ilgili endişeler veya sorular.
  • Bireyler ve çiftler veya aile üyeleri için LGBTQIA+ araştırması, endişeleri veya desteği. (LGBTQIA+ olumlu).

Cinsel Terapi Ne Sağlar?

Cinsel terapist, cinsel sağlığınızı etkileyen veya artıran faktörlerin bütünsel bir anlayışını geliştirmek için gerektiği şekilde cinsel, tıbbi, ilişkisel ve psikolojik bir öykü alacaktır. Gerektiğinde tıbbi kontroller veya fizyoterapistler için sevk edilebilirsiniz ve belirtilen durumlarda psikoseksüel terapötik destek ve eğitimi içerecek olan devam eden terapiye yönlendirilebilirsiniz. Cinsel terapi bir konuşma terapisidir ve danışmanlık ve psikoterapiye benzer şekilde yürütülür. Cinsel terapi seansında sizden asla kıyafetlerinizi çıkarmanız istenmez ve kesinlikle cinsel temas yoktur.

Terapinin bir parçası olarak size ev ödevi verilebilir. Ev ödevi terapistler ve ele alınan konular arasında farklılık gösterecektir. Ev ödevi, evde yeni beceriler geliştirmeniz ve denemeniz için bir fırsattır. Bir ilişkiniz varsa, eşinizi almayı düşünün. İlişkide cinsel sorun yaşandığı gibi, bireyin olduğu kadar ilişkinin de konuyla ilgili çalışması gerekir. Önce bireysel bir randevu almak isteyebilirsiniz.

CinselTerapist Ne Yapar?

Bir cinsel terapist, duygusal danışmanlık veya psikoterapi alanında insan cinselliği konusunda uzmanlaşmış eğitimli bir profesyoneldir . Bu tür bir terapist, bireylerin ve çiftlerin yakınlık, ilişkiler ve cinsel sağlıkla ilgili sorunların üstesinden gelmelerine yardımcı olur. cinsel terapi, diğer duygusal ve psikiyatrik terapi türleri gibi, profesyonel bir ortamda bir müşteri veya danışanla düzenli danışma seanslarını içerir. Bu süreç boyunca cinsel terapist, müşterinin en acil sorunlarını ve nedenlerini belirleyecektir. Daha sonra bu sorunları çözmesi muhtemel hedefler veya eylemler önerebilir.

İnsanların çok çeşitli duygusal ve psikolojik sorunları ele almasına yardımcı olacak çok sayıda terapist ve danışman vardır. Bunlara din ve tıp uzmanları ile psikiyatristler ve psikoterapistler dahildir. Bunlardan herhangi biri, özel bir yaklaşımın gerekli olduğunu düşünürse, hastayı bir cinsel terapi danışmanına veya terapiste yönlendirebilir. Bir cinsel terapi danışmanı genellikle kısa vadede belirli bir sorunu ele alacaktır. Genellikle psikoloji veya psikoterapi eğitimi almış bir cinsel terapisti, büyük resmin bir parçası olarak daha kapsamlı, uzun vadeli sorunları ele alabilir.

Çoğu cinsel terapistin tıp, psikiyatri veya sosyal hizmet alanlarında bir geçmişi vardır. Eğitim ve deneyimle, çok çeşitli cinsel ve ilişki sorunlarını nasıl tanımlayacaklarını ve çözeceklerini öğrenirler. Ayrıca, müşterinin kişisel değerleri veya standartları kendilerininkinden çok farklı olsa bile, müşterilere gizlilik içinde ve yargılamadan davranmak üzere eğitilirler. cinsel terapistler terapi uygulama ruhsatına sahiptir ve ayrıca profesyonel kuruluşlardan özel sertifikalara sahip olabilirler. Tüm terapistler gibi, onların da danışanlarıyla cinsel davranışta bulunmaları yasalar ve davranış kuralları tarafından yasaklanmıştır.

Bir cinsel terapist, genellikle her gün, bazıları çift olan çeşitli danışanlarla birer saatlik birkaç seans yapacaktır. Bu seanslardaki erken çalışma, müşterinin ihtiyaçlarını ve tedavi gerektiren belirli cinsel sorunu tanımaya odaklanır. Terapist daha sonra bu sorunları çözmek için tasarlanmış teknikler veya yaklaşımlar önerebilir. Bunlar, eğitim veya okuma materyalleri, atölye çalışmaları ve ilişki kurma alıştırmalarını içerebilir. Bazı danışanlar için, özellikle de depresyon veya cinsel istismar gibi köklü sorunlarla uğraşırken birden fazla terapi seansı gerekli olabilir.

Müşteriler, çok çeşitli kişisel nedenlerle bir cinsel terapist arayacaklardır. Hem bekar hem de partneri olan kişilerin arzu, uyarılma veya yakınlık konusunda endişeleri olabilir. Çiftlerin güven ve bağlılık sorunları olabilir veya farklı cinsel ihtiyaçlarla baş etmede sorun yaşayabilirler. cinsel terapistler ayrıca, diğer birçok özel durumun yanı sıra, insanların cinsel kimlik ve cinsel yönelim sorunları, tıbbi sorunlar ve cinsel bağımlılığı ile ilgilenmelerine yardımcı olur. Ayrıca yoğun terapi adı verilen bir süreç olan anksiyete, madde kötüye kullanımı veya kişilik bozuklukları gibi daha büyük yaşam sorunlarını ele almaları gerekebilir .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Hakan Seymen

Ben Erkek Modu'nun kurucusu Hakan Seymen. Ben Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji mezunu olan bir psikoloğum. Erkek stili üzerine yoğun araştırmalar yapmaktayım ve erkeklerin daha iyi giyinmesine yardımcı olmak için makaleler oluşturuyorum.

2022de-En-Seksi-10-Erkek-Kolonyasi

2022’de En Seksi 10 Erkek Parfümü

Nasil Ozguvenli Olunur

Nasıl Özgüvenli Olunur