içinde , ,

Meşgul Bir Baba İçin Aktif Kalmanın İpuçları

Meşgul Bir Baba İçin Aktif Kalmanın İpuçları

Çoğu baba için iş, aile ve fitness hedefleri en önemli öncelikleridir. Ancak, bu hedefleri dengelemek zordur. Bir işi ve ailesi olan her erkek, olduğu gibi, tabaklarının oldukça dolu olduğu konusunda hemfikirdir. Çoğu zaman elleri işle ilgili teslim tarihleri, yeni fırsatlar ve en önemlisi ailelerinin çağrısını beklemekle doludur. Spor salonuna gitmek için fazladan zaman harcamak, denemek ve aktif kalmak neredeyse imkânsız. Neyse ki, kısa veya uzun, tıknaz veya zayıf, koyu veya açık tenli olsun, tüm babaların bir baba vücudu vardır. Bu gövde sayesinde babalar, düştükleri zaman çocuklarını kaldırabilir, evin içinde ve dışında kovalayabilir, üzgün olduklarında onlara sımsıkı sarılabilir ve çocuklarına ağır gelen eşyaları kaldırabilirler.

Harika bir fiziği korumak ve bu görevleri zahmetsizce yerine getirmek için babaların aktif kalmaları ve aynı zamanda aileleriyle mümkün olduğunca çok saat geçirmeye hazır olmaları gerekir. Özellikle aile ve işin önce geldiği düşünüldüğünde, her gün bir spor salonu seansı için otuz dakika ayırmak zor olabilir. Bununla birlikte, her baba, aşağıdaki numaralarla gerçekleştirilebilecek hayatlarının önemli yönlerini dengelemeye ihtiyaç duyar.

Aktif Kalmak için İpuçları

Sağlıklı Meyve Suları Tüketin

İnsan vücudunun aktif kalabilmesi için enerjiye ve optimal sağlığa ihtiyacı vardır. Pek çok sorumluluk üstlendikleri için, çoğu baba sağlıklı yaşamı yokuş yukarı bir proje olarak görüyor ve sonunda en yakın fast food’a koşuyor, menüde ne varsa alıp işe geri dönüyorlar. Bu nedenle her meşgul baba bir meyve sıkacağı makinesi almalıdır. İyi bir meyve sıkacağı, her zamanki kahve ve abur cuburlar yerine sabahları veya hatta gün boyunca enerji yüklü meyve suları tüketmeleri için çok ihtiyaç duydukları fırsatı sağlayacaktır.

Örneğin, sabahları kaliteli bir meyve sıkacağı ile kolayca hazırlayabilecekleri nefis bir havuç suyu içebilirler ve bu meyve suyu sıkma işlemini onlar için daha kolay hale getirir. Meyve suyu, vücutlarına büyük miktarda beta-karoten sağlayacaktır. Bu, kanı, vücut dokularını ve beyni oksijenlendirmekle çalışan bir antioksidanı ifade eder. Ayrıca, yüksek doğal şeker içeriği nedeniyle onlara anında bir enerji patlaması sağlayan elma suyunu kahvaltıda almayı düşünmelidirler. Bir başka inanılmaz enerji güçlendirici de antioksidanlar ve nitratlar açısından zengin olan pancar suyudur.

Sağlıklı Meyve Suları Tüketin

Açık Hava Aktiviteleri Planlayın

Çocuklar belli bir yaşa, diyelim 3 yaşına geldiklerinde eğlence başlıyor, bu noktada koordineli ve hareketli hale geliyorlar. Bu, bir babaya bir taşla iki kuş vurma şansı verir. Çocuklara yerel bir parka eşlik ederek, meşgul baba hem aktif kalacak hem de sevdikleriyle eğlenceli zamanlar geçirecek. Salıncaklar, banklar, direkler, barlar ve direkler egzersiz ekipmanı olarak kullanılabilir.

Maymun çubukları, örneğin, şınav, bacak kaldırma, çene yukarı, barfiks ve dips için kullanışlı olacaktır. Bir babanın parkta yapabileceği diğer egzersizler arasında bir dizi merdiven veya bir bankta kutu atlamaları bulunur. Son olarak, bebekler ağız kavgası, baş üstü hamle ve mekik için ekstra ağırlık görevi görebilir.

Aile Günlerinde Sporu Tanıtın

Aile zamanı son derece önemlidir; çocuklar arasında benlik saygısı oluşturur ve bir baba, çocuklarının dönüm noktalarına tanık olur. Aynı zamanda aile bağları oluşturur ve güçlendirir, bu nedenle kişisel egzersiz rutinleri için feda edilmemelidir. Ancak bu, bir babanın her gün biraz egzersiz yapmama bahanesi olmamalıdır. Çocuklarıyla olan ilişkisini sağlamlaştırırken, aynı zamanda önemli miktarda enerji girişi gerektiren bir sporu onlara tanıtarak formda kalabilir.

Örneğin, tüm aile tekmelemek ve etrafta kovalamak için bir futbol topuyla çim sahaya gidebilir. Baba ayrıca etrafa fırlatmak, vuruş alıştırması yapmak ve hatta çember atmak için bir spiral de sunabilir. Ayrıca golf oynayabilir ve mümkünse golf arabasını bırakıp sahada yürüyüş yapabilirler. Günün sonunda baba hem aktif kalırken hem de sevdikleriyle ailece harika vakit geçirmiş olacak. Ailenin her üyesi için bir kazan-kazan durumu.

Aile Günlerinde Sporu Tanıtın

Sağlıklı Bir Yarışma

Çocuklar büyüdükçe, bir baba için aktif kalmak sıkı bir programla çok daha kolay hale gelir. Bu noktada çocukları bir yarış mücadelesi, antrenman seansı ve hatta bir top sürme oyunu için ayarlayabilir. Ancak baba, rekabetin insanlarda en kötü ve en iyiyi ortaya çıkardığına dikkat etmelidir. Çocukları yetişkin olduklarında, bir baba, çocukları onun cesaretini aştığında kendini kaybeden gibi hissetmemelidir; ayrıca çok daha genç ve enerji dolular. Nihai sonuçlar ne olursa olsun, çocukların cesaretlendirilmeye ve övgüye ihtiyacı var. Bu onların rekabete karşı olumlu bir tutum geliştirmelerine, güçlü bir benlik saygısı geliştirmelerine ve harika duyguları egzersizle ilişkilendirmelerine yardımcı olacaktır. Fiziksel aktiviteler de çocukların sağlığı için faydalıdır. Örneğin aktif kalmak, güçlü kaslar ve kemikler oluşturmaya, obezite riskini azaltmaya ve sağlıklı büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olur.

Aktif kalmak, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin önemli bir bileşeni olsa da çoğu babanın spor salonuna gitme şansı pek olmuyor. Neyse ki, yukarıdaki sağlıklı seçimlere bağlı kalmak, bir babanın aktif bir yaşam sürme çabalarını kolaylaştırabilir ve ailesinin ona ihtiyaç duyduğu her an ulaşılabilir durumda olabilir. Ayrıca, aile ile egzersiz yapmanın faydaları, spor salonunda eski arkadaşlarla buluşma amacını yendi. Bu, meşgul babaların yoğun yaşamlarına rağmen yontulmuş bir vücuda sahip olmaları gereken tek şey olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Hakan Seymen

Ben Erkek Modu'nun kurucusu Hakan Seymen. Ben Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji mezunu olan bir psikoloğum. Erkek stili üzerine yoğun araştırmalar yapmaktayım ve erkeklerin daha iyi giyinmesine yardımcı olmak için makaleler oluşturuyorum.

Sivilce (Akne) için 7 Etkileyici Evde Tedavi

Sivilce (Akne) için 7 Etkileyici Evde Tedavi

İlişkinizde Nasıl Dominant Olabilirsiniz?

İlişkinizde Nasıl Dominant Olabilirsiniz?