içinde ,

Bir Düğünün Kıyafet Kurallarını Belirleyen 5 şey

Bir Düğünün Kıyafet Kurallarını Belirleyen 5 şey

Bir düğünün konseptini belirlemek için kendinize şu soruları sorun:

#1 Düğün nerede olacak?

Açık hava düğünleri, iç mekân düğünlerinden daha az resmi olma eğilimindedir ve 3. Seçeneği gerektirir- ancak bu her zaman böyle değildir.

Çift sahilde evleniyorsa, keten bir gömlek ve pantolon harika olur! Kravatsız geleneksel bir gömlek ile bol pantolon giymeyi de düşünebilirsiniz. Bu şekilde, töreninizin havasını hala rahat tutuyorsunuz, ancak damat olsanız bile parçaya bakın!

Özellikle gotik veya süslü bir binada bir iç mekân düğünü planlanıyorsa, resmi veya yarı resmi bir elbise düşünebilirsiniz.

Güncel moda trendleri konusunda güncel olma eğilimindeyseniz ve kendinizi “modaya uygun” bir erkek olarak görüyorsanız, resmi elbise sizin için bir seçenek olabilir. Ancak, daha çok klasik bir erkekseniz, yarı resmi bir kıyafet tercih etmek isteyebilirsiniz.

#2 Düğün ne zaman gerçekleşecek?

Geleneksel olarak, bir düğün gün batımından önce (veya akşam 6’da hangisi önce gelirse) yapılıyorsa, bu bir gündüz düğünü olarak kabul edilir ve bu nedenle daha az resmidir; smokinler muhtemelen bir gündüz etkinliği için uygun değildir.

Bunun yerine takım elbise gibi daha rahat bir seçeneği tercih edin. İyi oturan siyah bir takım elbise giydiğinizde, düğün için uygun kalırken görünüm bir smokin kadar etkileyici olabilir.

Gün batımından sonra (veya 18:00) düğünler daha resmi, gece etkinlikleri olarak kabul edilir ve smokinlere daha elverişlidir.

Etkinlik gündüz/akşam zaman dilimlerini kapsıyorsa, etkinliğe en çok uyan seçeneği seçin. Örneğin, düğün 13.00’te yapılıyorsa ancak resepsiyon akşama kadar olmayacaksa, biraz daha casual bir takım elbise tercih etmek isteyebilirsiniz.

Ancak hemen ardından akşam yemeği ve resepsiyon ile düğün 16.00’da yapılıyorsa, kuralları esnetebilir ve smokin giyebilirsiniz.

#3 Etkinliğin genel “hissi” nedir?

Gelin ve damatla bunun hakkında konuşun! Etkinlikle ilgili vizyonlarını paylaşmalarını isteyin. Her zaman silindir şapkalar ve smokinlerle tamamlanmış romantik, masalsı bir düğün mü istediler? Yoksa günbatımında en sevdikleri kumsalda sıradan bir tören mi hayal ediyorlar? Fikirlerine ve etkinliğin temasına bağlı olarak, hangi tarzın en uygun olduğunu belirleyebilirsiniz.

Ayrıca modaya uygun bir görünüm mü arıyorsunuz yoksa görünümünüzü klasik tutmayı mı tercih edersiniz diye kendinize sormalısınız. Bir düşünün- 80’lerin gelinleri muhtemelen düğün albümlerine her baktıklarında ve yüksek, alaylı kakülleri ve kabarık kolları gördüklerinde kendilerini tekmeliyorlar (80’lerin gelinleri yok!).

Bir Düğünün Kıyafet Kurallarını Belirleyen 5 şey

#4 Konukların ne giymesi bekleniyor?

Yine, bu muhtemelen gelin ve damatla tartışmak için harika bir konudur. Diyelim ki yakın arkadaşlarınızdan biri bol pantolon ve gömlek giymiş (kravatsız) olarak geldi. İlk düşünceniz ‘Vay canına, rahat olmasına sevindim!’ olur muydu? Yoksa ‘düğün için ne kadar uygunsuz!’ diye düşünür müsünüz?

Çiftin duygularını dikkate aldığınızdan emin olun. Bazı gelinler, misafirlerinin içinde kendilerini rahat hissettikleri kıyafetlerle rahat olurken, bazıları ise siyah kravatlı kıyafet kuralına uygun olarak misafirlerinin katılmasını şart koşar.

Karar ne olursa olsun, giydiğiniz şeyin konukların uyması beklenen formaliteyle örtüştüğünden emin olun.

#5 Gelin ne giyecek?

Geleneksel bir çift olsa ve damat gelinin elbisesinin nasıl göründüğünü düğün gününe kadar bilmese bile, stil ve formalite hakkında fikir sahibi olmak damadın kendisinin ve diğer erkeklerin nasıl görüneceğine karar vermesine yardımcı olacaktır.

Gelin kokteyl boyu kısa bir elbise mi giyecek? Yoksa tren ve peçe ile geleneksel bir elbise mi giyecek? Bu ayrıntıları bilmek, diğer herkes tarafından istenen formalite düzeyini belirlemeye yardımcı olacaktır.

Bir düşünün- gelin şapel kuyruklu ve duvaklı bir elbise giyerken keten bir gömlek ve pantolon giymeyi tercih ederseniz, en hafif tabirle biraz tuhaf görünebilirsiniz.

Bu soruların cevapları ile aşağıdaki gelinlik kodlarına bir göz atın.

  • Seçeneklerinizi bildiğiniz sürece, düğününüze askeri bir düğün gibi istediğiniz herhangi bir görünümü verebilirsiniz.
  • Resmi kıyafetler özenli (ve pahalı), siyah kravat akşamları zarif ve takım elbise günün her saatinde her zaman uygundur. Konuklar ve cüzdan üzerinde daha rahat stiller daha kolay olabilir.
  • Seçeneklere önceden baktığınız sürece, düğün kıyafetleri korkacak bir şey değil. Ne giydiğiniz konusunda rahatsanız, günün önemli kısımlarını düşünmek için daha fazla özgür olacaksınız- mutlu çift ve düğün!
  • Kıyafet kodunu belirleyin, içinde uygun bir stil seçin ve ardından ona uyan, üzerinize tam oturan, kaliteli kıyafetler arayın. Bu sizin düğününüzse, kendilerinden ne beklendiğini bilmeleri için erkek ve kadın giyim kurallarını misafirlerinizle paylaşın. Birkaç yönergeye sahip olmak, tahmin etmeye bırakılmaktan çok daha az streslidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Hakan Seymen

Ben Erkek Modu'nun kurucusu Hakan Seymen. Ben Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji mezunu olan bir psikoloğum. Erkek stili üzerine yoğun araştırmalar yapmaktayım ve erkeklerin daha iyi giyinmesine yardımcı olmak için makaleler oluşturuyorum.

Erkeklerin-Asla-Ozur-Dilememesi-Gereken-15-Sey

Erkeklerin Asla Özür Dilememesi Gereken 15 Şey

HER-Dugunde-Hatirlanmasi-Gereken-Uc-Sey

Düğün Kıyayetleri Seçerken Hatırlanması Gereken 3 Şey