içinde

Sivilce (Akne) için 7 Etkileyici Evde Tedavi

Sivilce (Akne) için 7 Etkileyici Evde Tedavi

Kötü haber şu ki, hayatımızın bir noktasında hepimizin bir sivilce patlaması yaşama ihtimalimiz var – daha açık olmak gerekirse, zaten %85’imizden fazlası. Bununla birlikte, iyi haber şu ki, sivilce ile evlerimizde başa çıkabiliriz. Bu nedenle, bu sivilceyi yok etmek için güvenilir bir sivilce lekesi tedavisi arıyorsanız veya aksi halde yıpranmış cildinizi canlandırmak için tam bir anti-inflamatuar iksir maskesine ihtiyacınız varsa, aşağıdaki ev ilaçları işinizi görecektir.

Sandalyelerinizi daha yakına çekin ve doktora gitmeye ihtiyaç duymayan bazı yara izi gidericilere ve sivilce savaşçılarına ayrıntılı bir göz atalım.

Sivilce için 7 Evde Tedavi Yöntemi

Sivilce için 7 Evde Tedavi Yöntemi

1. Tıkanmış Gözenekleri Açmak İçin Karbonat

Enflamatuar aknenin başlıca tetikleyicilerinden biri tıkanmış ve kirli gözeneklerdir. Aslında, folikülleriniz her zaman temizse ve sebum, kir ve bakteriden arındırılmışsa cildinizin tıkanması neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, cilt bakım cephanenizde cilt gözeneklerini açan ve temiz tutan ünlü bir şeye sahip olmak, gözden kaçırmamanız gereken bir şeydir. Sodyum bikarbonat, yani kabartma tozu, alkali pH ile eşleştirilmiş ölü deriyi atma yeteneği sayesinde bunlardan biri olur.

Bunun için sabah duşa girmeden hemen önce suyla karıştırıp hızlı peeling maskesi olarak kullanabilirsiniz. Siyah nokta, beyaz nokta ve diğer küçük veya hafif akne semptomlarına dikkat etmelidir. Daha da önemlisi, bu gözenekleri güzel ve temiz tutarak, yeni çatlakların ilerlemesini engelleyecektir.

2. Düzenli Nemlendiricinizi Aloe Vera ile değiştirin

Aloe vera, eşsiz sivilce izi azaltıcı özellikleriyle bilinir. Yine de, ünlü antibakteriyel gücü, ilk etapta bu çirkin yara izlerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Ve en iyi şey? Arka bahçenizde kendi aloe yapraklarınızı yetiştirebilirsiniz.

Şimdi işin biraz ilginçleştiği yer burası – normal mağazadan aldığınız nemlendiricinizi aloe vera yapraklarından kazınmış jel ile değiştirebilir ve kullanmalısınız. Yara izi riskini azaltmanın yanı sıra (zaten sivilceniz varsa), aloe vera jölesinin nemlendirici faydaları, başka bir alevlenmeyi önlemek için gözeneklerinizi yeterince açık tutmalıdır. Bir taşla iki kuş vurmaktan bahsediyorsunuz değil mi?

3. Elma Sirkesini Deneyin

En sevdiğiniz süpermarkette uygun bir salisilik asit bazlı asit temizleyici bulamayabilirsiniz, ancak mutfak rafınızda elma sirkesi olabilir. Ve neyse ki sirke, ana akım salisilik asitle aynı amaca hizmet edebilen süksinik ve sitrik asit gibi organik asitlerin eritildiği bir potadır. Bu iki organik asidin bir kombinasyonunun akneye neden olan bakterilerin aktivitesini baskılayabildiğini ve sonuç olarak yara izini önleyebildiğini gösteren çok sayıda belgelenmiş kanıt var.

4. İltihaplı Çene ve Akne için Hidrokortizon Krem

Dermatologunuz, kötü şekilde iltihaplanmış kistik sivilceleri tedavi etmek için sıklıkla kortizon kullanır. Senin de yapmaman için hiçbir sebep yok. Bu özel kremi tezgahta veya evde ilk yardım çantanızda bulabilirsiniz. Her iki durumda da, kurtulmak için oldukça baş ağrısı olduğu kanıtlanan kızarık sivilcelere, özellikle de bazen çenede görünenlere doğrudan uygulandığında iltihabı azaltmada oldukça etkilidir.

5. Limon – Erkekler İçin En İyi Cilt Bakım Ürünlerinden Biri

Limon sadece bir antiseptik olarak değil, aynı zamanda mükemmel bir cilt açıcı ve eksfoliyandır. Ve bu, yanlışlıkla yaptığınız kazalardan ve olaylardan almış olabileceğiniz yara ve izlerin görünürlüğünü en aza indirmek isteyen bir adamsanız, takdir edeceğiniz bir şeydir. Daha da iyisi, limonun, sivilceye neden olan propionibacterium acnes bakterilerinin çoğalmasını engelleyen antibakteriyel yapısı sayesinde yeni sivilce oluşumunu durdurduğuna inanılıyor.

6. Akne için Sülfürün Yerini Tutan Çinko Takviyeleri

Çoğu geleneksel cilt bakım ürününde bulunan kükürtün sivilce ile mücadelede oynadığı rolü küçümseyemeyiz. Bununla birlikte, çinko takviyesi, kükürte alerjisi olan (veya şu veya bu nedenle buna tahammül edemeyen) kişiler için değerli bir alternatiftir. Çinko, uzun zamandır kusursuz cildin kutsal kâsesi olarak kabul ediliyor; bu, bu mikrobesindeki bir eksikliğin neden sıklıkla kendini kötü şekilde iltihaplı bir cilt olarak gösterdiğini açıklayan bir şey. Bunu söyledikten sonra, çok fazla çinko da karnınız için çok iyi olmadığı için dozaj talimatına sıkı sıkıya bağlı kalmanız zorunludur.

7.  Kuru Cildi Düzeltmek İçin Omega-3 Yağ Asitleri

Sürekli kuru veya karma bir cilde sahip olmanın muamması, cildiniz yeterince yağ salgılamadığından yüzünüze ne kadar yağ sürüleceğini hesaplamanın son derece zor olmasıdır. Ancak diyetinizi keten tohumu, ton balığı veya ceviz gibi Omega-3 açısından zengin gıdalarla desteklemek, cildinize yağ üretim bölümünde yardımcı olabilir. Bu, aksi takdirde kazara bir sivilceyi tetiklemeyen kuru ciltler için en iyi nemlendiricileri bulmaya çalışmak için harcanacak olan zamanınızı ve paranızı israf eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Hakan Seymen

Ben Erkek Modu'nun kurucusu Hakan Seymen. Ben Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji mezunu olan bir psikoloğum. Erkek stili üzerine yoğun araştırmalar yapmaktayım ve erkeklerin daha iyi giyinmesine yardımcı olmak için makaleler oluşturuyorum.

Ihtiyaclariniz-icin-En-Iyi-Egzersiz-Ekipmani-Secmenin-4-Yolu

İhtiyaçlarınız için En İyi Egzersiz Ekipmanı Seçmenin 4 Yolu

Meşgul Bir Baba İçin Aktif Kalmanın İpuçları

Meşgul Bir Baba İçin Aktif Kalmanın İpuçları