içinde , ,

Antrenman Öncesi Takviyelerin Yan Etkileri Nelerdir?

Antrenman Öncesi Takviyelerin Yan Etkileri Nelerdir?

Birçok insan sağlıklı bir yaşam için günlük spor yapar. Ancak bazıları, ister kişisel başarı ister rekabet için olsun, rutinlerinin yoğunluğunu artırır. Gerekli hedeflere ulaşmak için, bu bireyler genellikle normal sınırların ötesine geçmelerine yardımcı olacak egzersiz öncesi takviyelere ihtiyaç duyar. Çeşitli ve sayısız markalar, en belirgin olanlar arasında kafein gibi bazı ortak bileşenleri bulunduran, sürekli büyüyen bir pazar oluşturmaktadır.

Bunun gibi bileşenlerle bazı hassas kullanıcılar bu belirli öğelere yan etkiler yaşar. Elbette, yan etkinin derecesi alınan doza ve vücut tipine, boyutuna ve hassasiyet düzeyine bağlı olacaktır.

Egzersiz planınıza yardımcı olması için egzersiz öncesi takviyeleri seçerken, ürünün vücudunuza nasıl tepki verdiğini görmek için küçük bir porsiyonla başlamanız önerilir. Üreticinin tavsiyesine göre yavaş yavaş artırın, gözle görülür herhangi bir reaksiyon varsa durdurun.

Takviyelerin Yan Etkileri Nelerdir?

Takviyelerin Yan Etkileri Nelerdir?

Gerginlik ve endişe

Antrenman öncesi takviyeleri tüketirken daha yaygın olan olumsuz yan etkilerden biri genellikle kafeinle ilgilidir. Bileşen, çoğu takviyede yolunu bulur ve beklenen sonuç, enerji, motivasyon ve artan uyanıklık ve odaklanma hissi sağlamaktır.

Ne yazık ki, fazla tüketildiğinde bileşik, özellikle kaygı, gerginlik ve artan ajitasyon yaratarak herkesi olumsuz etkileyebilir. Hepimiz benzersiz bir şekilde inşa edildiğimizden, her birey farklı seviyelerde semptomlar yaşayacaktır.

Bu etkiden kaçınmak için, hassasiyetinizi bilmek ve sağlıklı yaşam programınız için düşündüğünüz antrenman öncesi miktarı öğrenmek, buna göre uyum sağlayabilmeniz çok önemlidir.

Bu aynı zamanda, takviyeleri tükettiğiniz günlerde kahve, gazlı içecekler, çikolata yemek gibi diğer şekillerde kafeinden kaçınmanız anlamına gelir. Ayrıca uyarıcı içermeyen bir egzersiz yardımı seçerek semptomları tamamen önleyebilirsiniz.

Baş ağrısı

Ürünlerin çoğunda bulabileceğiniz bir bileşen, “gerekli olmayan” bir amino asit kategorisinde yer alan L-sitrülindir, ancak güç eğiticileri farklılık göstermeye başlayacaktır, bu nedenle bu ürünlerin çoğuna dahil edilir.

L-sitrülin (malat), vücut geliştiricilerin bir “pompa” olarak tanımladığı kan damarlarındaki genişleme nedeniyle dokulara kan akışının artmasına yardımcı olarak nitrik oksidi artırma kapasitesine sahiptir.

Genişletilmiş kan damarları ile beyne nitrik oksit ile artan kan akışı, baş ağrılarının gelişmesine neden olabilir. Aynı semptom, aşırı kafeinin bir sonucu olabilir.

İshal

Antrenman öncesi bir bileşen olarak magnezyum bulursanız, aynı mineralin genellikle tezgah üstü diüretiklerle (idrar söktürücü) birlikte kullanıldığını bilmek yardımcı olur. Bu, antrenman öncesi bulacağınız derecede sizin için aynı tepkiyi yaratacağı anlamına gelmez, ancak dikkat edilmesi gereken bir şeydir. Üstelik her markada yok.

Genellikle doğal olduğunu iddia eden şeker alkolleri vardır, ancak bunlar aslında mide rahatsızlığı, ishal ve gaz oluşturabilen sentetik maddelerdir. Talihsiz tada yardımcı oldukları için bu bileşenleri birçok toz, içecek, takviye veya yapay tatlandırıcıda bulacaksınız.

Bunların markada olduğunu anlamanın yolu, mannitol, eritritol, sorbitol, maltitol, laktitol, ksilitol gibi sonunda (-ol) olan kelimeleri gördüğünüzde olur. Çoğu vücut bunları sindirmekte zorlandığından, yapay tatlandırıcılar her zaman ishale neden olur.

Dehidrasyon

Ne yazık ki egzersiz yardımcılarındaki bileşenler, özellikle kafein olmak üzere, egzersiz topluluğu arasında dehidrasyona neden olduğu için rap yapma eğilimindedir. Antrenman öncesi olsun ya da olmasın, herkes için önerilen günlük kullanım, her gün 8 onsta sekiz fincandır.

Elbette efor sarf ettiğinizde, terlediğinizde ve rezervinizi kullandığınızda bu miktar artmalıdır. Belki magnezyum ve şeker alkolleri diüretikler anlamında hareket eder ve belki de sizin için bu tepkiyi yaratan ürünlerden kaçınmaya çalışmak isteyeceksiniz. Kafein idrara çıkmanıza neden olabilir, ancak susuz kalmaz.

Beklenti, daha fazla çaba sarf ettiğinizde, daha fazla vücut sıvısı saldığınızda, bunu normalde alacağınızdan daha fazla su ile doldurmanızdır. Diğer bir deyişle, yoğun egzersiz rejimleri daha fazla hidrasyon gerektirir.

Sonuç Olarak

Bir kişisel bakım programıyla birlikte uygun bir fitness beslenmesi geliştirirken, her birinin nelerden sorumlu olduğunu ve gerçekten önemli bir bileşen olup olmadığını öğrenmek için çeşitli ürünler hakkında araştırma yapmak, malzemeleri tanımak için gereklidir.

Üreticinin önerdiği porsiyon boyutu, üzerinde çalışabileceğiniz bir hedeftir, ancak başlamanız gereken yer burası değildir. Tavsiye, maddenin vücudunuza nasıl tepki vereceğini görmek için her zaman küçük başlamaktır.

Bir tepki varsa, sorunun nerede olduğunu bilmeden yalnızca markaları değiştirmek yerine, hangi bileşenin bu tepkiye neden olduğunu belirlemek zaman ve çaba gerektirir. Buna neyin sebep olduğunu bilmediğiniz için aynı şeyi yaşayabilirsiniz.

Unutmayın, herhangi bir kişisel bakım programının en değerli kısmı doktorunuzdur. Bir doktor sizi yeterli ürünlere yönlendirebilir ve hangi bileşenlerin olası sorunlara neden olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Hakan Seymen

Ben Erkek Modu'nun kurucusu Hakan Seymen. Ben Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji mezunu olan bir psikoloğum. Erkek stili üzerine yoğun araştırmalar yapmaktayım ve erkeklerin daha iyi giyinmesine yardımcı olmak için makaleler oluşturuyorum.

Super-Gidalar-Nedir-ve-Faydalari-nelerdir

Süper Gıdalar Nedir ve Faydaları nelerdir?

Ihtiyaclariniz-icin-En-Iyi-Egzersiz-Ekipmani-Secmenin-4-Yolu

İhtiyaçlarınız için En İyi Egzersiz Ekipmanı Seçmenin 4 Yolu