içinde ,

Erkeğin Dengeli Beslenmeyi Sürdürmesi için 5 Neden

Erkeğin Dengeli Beslenmeyi Sürdürmesi için 5 Neden

Dengeli beslenmeye başladıktan sonra, kilonuzu kontrol etmek, herhangi bir hastalıktan korunmak, uyku saatlerini düzenlemek ve diğer şeyler için en iyi ayarlamaları yaparsınız. Vücudun ihtiyaç duyduğu tüm unsurları dikkate almak sağlıklı bir yaşam tarzına başlamakta en önemli etkendir. Bu nedenle, dengeli beslenmenin önemi göz ardı edilemez.

Dengeli Beslenme Nedir?

Dengeli beslenme için oluşturulan bir diyet programı, vücudunuzun sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmesi için gerekli olan tüm beslenme gereksinimlerini karşılar. Vücudun kalori, mineral, vitamin ve protein ihtiyacını karşılamak için belirli miktarlarda çeşitli öğünler içerir. Dengeli bir diyet, karbonhidratlar, protein açısından zengin gıdalar ve sebzeler olmak üzere üç gıda kategorisini de içeren bir diyeti temsil eder.

Karbonhidrat açısından zengin besinler kaslarınıza ve beyninize enerji sağlar. Vücudunuzun gelişimi, kas dokusunun, kırmızı kan hücrelerinin onarımı, hormon ve enzimlerin üretimi için protein açısından zengin besinlere ihtiyaç vardır. Kırmızı et, peynir, süt, yumurta, kuruyemiş ve diğerleri gibi yiyecekleri içerir. Büyümek ve gelişmek için çocukluk ve ergenlik dönemlerinde önemli ve gereklidirler.

Sağlıklı bir metabolizmayı hızlandırdıkları için sebzelere ihtiyaç var. Organlarımızın ve metabolizmamızın sorunsuz çalışmasını sağlamak ve sağlıklı bir vücut için kritik olan vitamin ve mineralleri içerirler.

Neden Sağlıklı ve Dengeli Beslenmeliyiz?

1. Vücut ağırlığınızı korumanıza yardımcı olur

Vücut ağırlığınızı korumanıza yardımcı olur

Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar vb. gıdalar gerekli tüm gıdalarla dengeli bir diyete sahip olmanıza, vücut ağırlığınızı korumanıza yardımcı olabilir. Örneğin, yeşil elmalar, kilo vermemize ve daha az yememize yardımcı olan su ve lif bakımından zengindir. Sağlıklı ve besleyici yemekler yediğinizde, kilo almaya neden olan kalorisi yoğun gıdalar için daha az alanınız olur. İşlenmiş yemekler veya şekerli atıştırmalıklar, vücudunuzun enerji için kullanmak yerine depolayacağı minimum besleyici değere sahip yiyeceklerdir.

Her gün çok çeşitli sebzeler, kepekli tahıllar ve diğer besleyici öğünler yediğinizde, kilo alımının birincil nedeni olan yağ ve şeker bakımından ağır yiyeceklere daha az yeriniz olur. Örneğin soğan, harika prebiyotik yiyecektir. Bağırsak sağlığını desteklerler ve lif açısından zengin oldukları için kilo kaybı için gereklidirler. Sağlıklı ve sabit bir kiloyu korumanın en iyi yolu dengeli bir diyet yemektir. Gerçekte, dengeli bir diyet sürdürmek pahalı olmak zorunda değildir.

2. Hastalık olasılığını azaltır

Hastalik-olasiligini-azaltir

Dengeli bir beslenmedeki önemli besinler, bağışıklık sisteminde hayati mikropla savaşan hücrelerin üretilmesine ve sürdürülmesine yardımcı olur. Çok çeşitli vitaminler, mineraller ve diğer besinleri tükettiğinizde bağışıklık sisteminiz gelişir. Bu yiyecekleri içeren dengeli bir beslenme, kanser, diyabet, kalp hastalıkları ve felç gibi hastalıkların olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Dengeli beslenme ayrıca vasküler (damar sistemi) fonksiyonun iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Bağışıklık sistemi kan akışına dayandığından, daha iyi ve gelişmiş bir vasküler fonksiyon, hastalıklarla savaşan hücrelerin talep edilen yerlere hızla iletilmesine yardımcı olacaktır.

3. Dişlerinizin ve kemiklerinizin sağlığına katkıda bulunur

https://erkekmodu.com/?p=248&preview=true

Sağlıklı kemikler ve dişler için kalsiyum ve magnezyum açısından zengin bir beslenme gereklidir. Dengeli beslenme, insanların güçlü dişleri ve kemikleri korumalarına yardımcı olarak diş çürümesi ve osteoporoz riskini azaltabilir. Ayrıca, kalsiyum genellikle süt ürünleri ile bağlantılıdır. Ancak brokoli, somon, sardalye, lahana ve daha fazlasını tüketerek de alınabilir.

4. Cilt sağlığınızı ve saçınızı iyileştirir

Cilt-sagliginizi-ve-sacinizi-iyilestirir

Saçınızın sağlıklı, yumuşak ve parlak olması için bol miktarda protein içeren uygun beslenmeye ihtiyacı vardır. Dengeli beslenme ve gerekli besinleri sağlayarak vücudunuza ve görünümünüze özen göstermek cildinizi ve saçınızı yumuşak ve pürüzsüz hale getirecektir. Ayrıca kırışıklıkları önleyerek size daha genç görünmenizi sağlayan o ışıltıyı verir.

5. Uyku düzeninizi iyileştirir

Uyku düzeninizi iyileştirir

Uyku,  insan vücudunun hayatta kalabilmesi için ihtiyaç duyduğu en önemli şeylerden biridir. Yeterince uyumazsak, enerji seviyemiz önemli ölçüde düşecektir. Yorgun hissedeceğiz ve daha az sağlıklı yiyecekler için arzular geliştirmeye başlayacağız. Kötü beslenme alışkanlıkları mide ve sindirim bozukluklarına neden olabilir çünkü toksinler kan dolaşımına salınabilir. Ek olarak, artan asit, sindirim sistemini yükleyerek iyi uyumayı zorlaştırabilir.

Geceleri fazla yememeye dikkat edin ve öğünlerinizin yeterince yayıldığından emin olun. Vücut yüksek miktarda kaloriyi sindirmeye çalışırken, uykuya hazırlanmak son derece zorlaşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Hakan Seymen

Ben Erkek Modu'nun kurucusu Hakan Seymen. Ben Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji mezunu olan bir psikoloğum. Erkek stili üzerine yoğun araştırmalar yapmaktayım ve erkeklerin daha iyi giyinmesine yardımcı olmak için makaleler oluşturuyorum.

Super-Gidalar-Nedir-ve-Faydalari-nelerdir

Süper Gıdalar Nedir ve Faydaları nelerdir?